| MUSEL a întrebat:

Ce este un difuzor coaxial, o boxa, tweter, bass, tun de bass, suboofer pasiv\activ, amplificator, condensator(din domeniu auto)?

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Sunt carti intregi de explicat, nu cred ca iti poate spune cineva in cateva fraze pe un forum. Daca stai sa cauti le gasesti imprestiate pe site-urile de specialitate sau scrie pe google numele fiecarei piesa si o sa gasesti date despre ea!

| Gabitzu_Gaby_1998 a răspuns:

Un difuzor coaxial este un difuzor auto care are 3 functii :bass, medii, si inalte, o boxa este un difuzor intr-o cutie, tweeter este un difuzor cu frecventa inalta, tun de bass este un difuzor intr-o cutie cu un tub de bass reflex, subwoofer pasiv este un subwoofer fara amplificare/activ are amplificator incorporat, amplificatorul este o statie cu niste componente care ajuta la redarea muzicii, condensator este o piesa care are o diferita valoare pentru voltaj si se mai foloseste pentru modificarea frecventei la o boxa. Sper ca ti-am fost de folos! Bafta!