| iulianiulian17 a întrebat:

Ce imi recomandati 1.6 16v ecotec, 8v sau 1.7 DTI,vreau sa imi cumpar un opel astra si nu stiu ce motorizare sa aleg, care o fi mai buna si care sunt problemele tehnice des intalnite la aceste motoare?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel de 1.6 16v am testat pe piele mea, imi lua peste 12 urban, condus economic, nici nu tragea prea bine si ca si cum nu ar fi de ajuns mai manca si ceva ulei, si cand zic ceva ulei, aveai ceva de completat intre schimburi.
Parerea mea e ca mai bine alegi cel de 1. 7DTI, e motorina ar trebui sa fie mai economic, si poate nici nu ai atatea probleme cum are cel de 1.6 benzina.