| dcosmina16 a întrebat:

Ce înseamnă C180, C200 la Mercedes?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mercedes class 180 / 200. Nu are rost sa zici C class suna ampulea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt versiunile de motorizare pentru modelul C classe

| romeo78 a răspuns:

Nomenclatorul numirii unui model depinde de fiecare marcă în parte. La Mercedes Benz, ani de zile a funcționat după capacita cilindrică, iar după apariția injecției a apărut și litera E. Ulterior, după ce și-a diversificat gama de modele, a început să pună litere după numere pentru a ști despre ce model este vorba. SL, S, iar în 1979 G. După apariția modelului mediu, a fost denumit doar 190, fără nici o legătură cu capacitatea cilindrică, acesta fiind ulterior pusă. Primele modele erau simplu denumite 190, cu motor de 2 litri pe benzină cu carburator și 190D, cu motor de 2 litri diesel. După 1993, se adoptă noul nomenclator de modele și apar clasele cunoscute astăzi: clasa A, clasa C, clasa E, clasa S, clasa G, iar la sfârșit de mileniu modele sport, SL, SLK, CLK, tot terenul ML, microbuzul Vito și versiunea de lux, clasa V.
Cifrele, în schimb, au pierdut în timp, valoarea capacității cilindrice, devenind nivelul de echipare a modelului.

| George1337 a răspuns:

Sunt modelele c class ale marcii Mercedes. Eu am C180 Kompressor happy

| Gligaalex1994 a răspuns:

C este clasa iar 180.este capacitatea cilindrică

| suntserios a răspuns (pentru Gligaalex1994):

De mult cifra de dupa C nu mai reprezinta capacitatea cilindrica.

exista C180 cu motor de 1.6
C200 cu motor de 1.6
C300 cu motor de 2.0

| sierra1 a răspuns (pentru Gligaalex1994):

180 de ce? unitatea de măsură...

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Ia arunca un ochi pe modele de Mercedes si pe urma atunca cu ironii la intrebare.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Păi seriosule, asta zic și eu: care e unitatea de măsură pentru acel 180 - cmc sau litri sau ce?