| eroudefranta a întrebat:

Ce inseamna ca o duba sa fie detarata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se puteau reomologa dubele care depaseau categoria B din cauza masei totale maxime autorizata. Adica se duceau la RAR si treceau in actele dubei o greutatea totala maxima mai mica decat cea constructiva, ca sa poata fi condusa duba cu categoria B, incarcata mai putin decat permitea fisa de omologare initiala.
De exemplu, daca ai o duba potenta, care poate cantari 5000kg cu tot cu incarcatura ( sa zicem), "detararea" inseamna sa o omologhezi undeva pe la 3500kg maxim, greutatea totala (4250kg cu tot cu o remorca, parca).
Asa se facea in trecut, nu stiu insa daca mai este posibil.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am intalnit pana acum acest cuvant "detarata" si nu cred ca exista.
Tara (intr-o acceptiune) reprezinta greutatea proprie a unui mijloc de transport (fara incarcatura), in cazul expus al masinii.
Posibil sa fi fost folosit cuvantul respectiv in sensul de a descarca masina pentru a i se putea stabili greutatea proprie, desi, cum am spus, nu exista in limba romana.

| PitR a răspuns:

Sa ii micsorezi in acte greutatea maxima admisa.