| 123gabialexandra a întrebat:

Ce inseamna mai exact zona rezidențiala? Nu prea imi dau seama...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cartier unde sant localizate blocuri sau blocuri cu acoperis tip casa. In orase se foloseste termenul asta

| aXy99 a răspuns:

Zona rezidentiala este perimetrul dintr-o localitate unde se aplica reguli speciale de circulatie, avand intrarile si iesirile semnalizate in conformitate cu prevederile legale.

Poti citi mai multe aici: https://www.scoalarutiera.ro/......-pietonala

| DaniTDCI a răspuns:

Zona rezidentiala este acea zona dintr-o localitate in care se aplica reguli speciale de circulatie si in care intrarile si iesirile sunt semnalizate conform cu prevederile in vigoare. Autoturismele aflate intr-o zona rezidentiala semnalizata ca atare trebuie sa circule cu o viteza de maxim 20 km/h.

Stationarea nu este permisa in afara spatiilor special semnalizate pentru parcare iar soferii au obligatia sa nu incurce circulatia pietonala, dand prioritate acestora. In zonele rezidentiale, partea carosabila poate fi folosita in intregime de pietoni. La iesirea din zona rezidentiala conducatorii trebuie sa dea prioritate vehiculelor cu care se intersecteaza.

| Raizing a răspuns:

Zona rezidentiala = tot ce tine de lux (pentru Barosani, oameni bogati) -etc!

| Directioner99 a răspuns:

Adica acele zone cu ansambluri rezidentiale, blocuri sau case construite recent cu acelasi aspect