| TeckTonik997 a întrebat:

Ce masina ati lua daca ati avea buget de 3000-3500 euro (cu tot cu inmatriculare si acte etc.)?

Ce am fost pe punctul sa cumpar si la ce m-am gandit:
golf 4=nu prea merita banii ca e aprox cat un bmw
bmw 320 d sau 318 i de prin 2000=imi e frica ca pe diesel poate cadea turbina care e ft scumpa si benzinarul consuma cam mult
audi a3 2001 benzina=consum enorm
opel corsa 1.2 diesel=interior de plastic complet, aspect ft ieftin+pret cam mare
golf 5=nu prea intra in buget
passat=cam mare
a4 2002=cam scump si cu motor prea mare, consum mare

Masina urmeaza a fii folosita mai mult in oras, maxim 2 deplasari de peste 100km pe an...

Va rog, nu veniti cu Skoda (pret enorm la piese) sau Daciane (am deja un 4x4 si in 10 ani de stat in garaj si doar 60.000 de km e plina de rugina desi a fost ft ingrijita)

Link-uri la cateva din ele:
http://olx.ro/oferta/bmw-320-ID4sGua.html

http://olx.ro/oferta/opel-corsa-2007-diesel-ID4sjh6.html

http://olx.ro/oferta/audi-a3-1-6i-2001-nou-climatronic-4 -usi-ID4uKwi.html

http://olx.ro/oferta/golf-5-ID4rTJK.html

Pe majoritatea le-am si incercat si sunt ok (am gasit si cu defecte dar acelea nu le mai postez fiindca nu are rost)

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca circuli mai mult urban, Astra H 1.3 CDTI (putin peste bugetul tau), sau 1.4-1.6 benzina.
Alta recomandare, Renault Clio sau Megane, motorizare mica (1.2 la Clio sau 1.4-1.6 la Megane). Ai putea "sa-ti faci de cap", sa cumperi un Megane 1.8 16V caruia sa ii pui o instalatie GPL secventiala. Am facut taxi pe asa ceva, mergea super, dar consuma multisor, noroc de gaz. Adevarul e ca vedea cam des 140 km/h la curse de 5-10km, si chiar mai mult, unde zona permitea. E o masina foarte confortabila, masinile frantuzesti au un aer aparte, pe care nu-l prea gasesti nici in clasele de lux de la Opel sau Volkswagen.

| OldSoul a răspuns:

Cu o buna parte din masinile pe care le-ai dat ca exemplu chiar nu te incadrezi in buget, cel putin nu daca vrei o masina decenta.
Personal in bugetul tau, m-as axa pe un 320d facelift 2004 cu volan pe dreapta.
Si nu uita ca mai ai de facut si distributia(daca nu ai carte service sau convingerea ca ar fi fost facuta recent), si poate ajunge usor peste 1500 lei, daca este diesel.

| Celcareajuta a răspuns:

Logan pe la 2009 asa, clar o sa ai mai putina bataie de cap decat cu bmw, sau cu francezele...rup banii frantuzoaicele- masinile precum femeile...