| Nimeni10 a întrebat:

Ce mașina credeți ca merita la 3000-4000 euro, Passat b6, audi a4 b6 sau b7, golf 5?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un moped nu strica sau scoate permisul de motoreta si mergi cu ea, 7000€ costa una noua. Iarna bus si dupa motocicleta, atragi priviri de femei daca te imbraci misto

| Simpatic a răspuns:

Nici una la 3-4k de euro, ca sunt niste coteturi, no offence pentru nimeni.
numai cumparati gunoiul altora, caci gunoiul nu se transforma decat prin alchimie in aurwinking

| Nimeni10 explică (pentru Simpatic):

N-am bani de mașini noi

| Simpatic a răspuns (pentru Nimeni10):

Ma bucur ca ai raspuns politicos cel putin, pai nu trebuie sa ai bani de masini noi neaparat ci un buget putin mai mare.
Oricum dintre modelele enumerate de tine trebuie sa precizam ca toate-s VW, fie ca vb de audi vw passat sau golf.
Pe de alta parte daca ar fi sa aleg eu nu stiu exact ce motorizare a fost buna si ce a fost rea la aceste 3 modele enumerate de tine, dar asa merge fie pe audi A4 pe benzina fie pe passat B6 pe motorina
cu acestea doua modele am mers si le cunosc, la golf 5 am fost doar pasager.
Conteaza foarte mult la o masina second hand cum a fost intretinuta de alungul vietii ei, ca poate avea 5 ani ca vechime si sa aiba 500k km si uleiul schimbat cand si-a adus aminte proprietarul si se poate sa gasesti un passat din 2007 care sa fie tipla.
Recomand testarea atat olfactiva cat si la service inainte de cumparare, recomand la orice motor inainte a se cumpara testul compresiei, daca nu este ok e clar ca motorul e pa.
Pe de alta parte masinile pe diesel mai au si turbina care este destul de scumpa daca este pe duca, apoi kitul ambreiaj cu volantul care fiind si cu masa dubla (De obicei) costa multisor etc
E o loterie cu masinile second hand.
De ce am ales eu masina noua? nu pentru ca-s bogat sau ciumeg ci pentru ca nu ma inseala un samsar si nici nu bag bani in vicii ascunse, bag bani in tuning daca vreau si in revizii oricand este necesarwinking

| TheWznd a răspuns (pentru Simpatic):

Și mai bine de 10-15k pe o mașină de care poate te saturi peste 3 ani? Sau poate îți apar alte nevoi decât alea pe care le aveai când ai cumparat-o. Mașinile nu sunt case, de ce ai investi atât de mult în ele? În 5-6 ani tehnologia auto evoluează EXTREM de mult. Sau nah, dacă ai bani foarte mulți și nu prea ai ce face cu ei, bănuiesc ca e ok să-ți cumperi mașina noua. Sunt mașini SH foarte bune, în stare excelenta, dacă au fost îngrijite. Nu toate sunt gunoi.

| suntserios a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca nu ai bani de masina noua nu iti iei masina nou, dar de ce daca ai buget de 4000euro te uiti la Audi si Passat si nu la Polo sau Fabia sau Corsa?

| GabiNoS a răspuns (pentru suntserios):

Alea-s masini de fraier. El vrea smecherie si manele la cazan rolling on the floor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina, sau VAG?
Ca sunt niste diferente...
Passat b6 e mai pe gustul meu, dar tine cat curcubeul.
A4 b7 e dragut dar degeaba, nu exceleaza in nimic.
Golf 5 rugineste ca un Logan, iar daca i-ai spart bara, nu se mai aliniaza nimic pe masina aia, ajung lufturile pana la usile din spate. E un carton de masina.
Eu stiu masini de 2000e care sunt peste rahaturile astea de VW-uri.

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce mașini bune ai găsit la 2000 euro?
Passat b6 1.9 tdi se mișcă rau? Bmp e cât de cât Ok dat pompa de ulei e problema

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Vectra C 1.9 150cp, Renault Laguna, Alfa Romeo, etc.
Pana si un seria 5 din 2002 e mai destept decat un VAG.

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu prea imi plac masinile alea, e39 nu prea gasesti in stare buna, nici nu stii ce sa mai iei toate is samsarite jafuri.

| Frank51 a răspuns:

Fara sa stim exact pentru ce ai nevoie vorbim aiurea. Daca vrei sa tii mult masina evita VAG, du-te pe renault/kia/honda/mazda/toyota, daca ar fi sa aleg doar dintre cele enumerate de tine, as merge pe a4 b6.

| Nemessys a răspuns:

Orice masina care este facuta pentru nevoile tale. Poate daca ziceai,, am nevoie de o masina pe care vreau sa o folosesc la... " Era alta chestie. Spunandu-ne niste modele noi nu avem de unde sa stim. Era mai eficient daca ne spuneai si motorizarea ei.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand audi a4

| Alexandrionelu a răspuns:

Oricare ai alege-o, îți recomand motorizarea de 1.9 Tdi, NU cea de 2.0, care nu este la fel de fiabila. Personal eu as alege A4, dar dacă vrei ceva mai spațios, nici pasatul nu e rău. Sau chiar un A6 puțin mai vechi.
Succes!

| Nimeni10 explică (pentru Alexandrionelu):

A6 de prin 2003 zici?

| TheWznd a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De ce nu e la fel de fiabila motorizarea 2.0? Ai niște argumente care sa susțină ipoteza asta?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Nimeni10):

Da. Chiar dacă este veche, este o mașină super. Un prieten avea una din 2002, cumparata la 320.000 km și mergea super, trăgea bine, nu consuma ulei, era confortabila, spațioasă și nu a avut nici un fel de probleme cu ea.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru TheWznd):

Motorul 1.9 tdi este un motor pompe diuze, în timp ce 2.0 este common rail. Cunosc atat personal cazuri, cât și pe internet cu oameni care au avut probleme mari, mai ales cu motoarele 2.0 diesel din grupul Vag produse înainte de 2010. La modelele mai noi motorul 2.0 a ajuns deja la maturitate, iar fiabilitatea motorului a crescut. În plus la primele generații de 2.0 apăreau destul de des probleme cu volanta, care trebuia înlocuită la aproximativ 100.000 km.

| Nimeni10 explică (pentru Alexandrionelu):

Imi place a6 c5 dar sunt putine, găsești greu una decenta.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Nimeni10):

Cauta și în alte tari, nu doar în ro și de. Recomand sa cauți și pe Belgia și Olanda.
De ex. :
AutoScout24.Be
2dehands.be
Ps: evita sa cumperi de la intermediari, preferabil de la autohtoni și preferabil de la primul proprietar.
Succes!

| Flavyuseduard a răspuns:

Audi a3 sau a4 1.9 tdi, sau in caz extrem un bmw 320 2.0 diesel dar mai jos de 3800 sa nu cauti

| Nimeni10 explică (pentru Flavyuseduard):

E90?

| Flavyuseduard a răspuns (pentru Nimeni10):

Da, 2006, daca e si din Germania ar fi fain, nu te grabii

| AresDEV a răspuns:

Man, a4.