| mnthseby a întrebat:

Ce masina imi recomandati ca incepator? nu vreau ceva foarte mic... buget 3000-5000 euro

Răspuns Câştigător
| fddfdffdfdfdfff a răspuns:

Dacă ești un tip care este stăpân pe volan, adică dacă ești sigur pe tine și nu ai emoții la volan și stăpânești bine o mașină atunci îți recomand mașina care îți place ție cel mai mult. Cu 5.000 de euro îți poți lua un Seria 3 din 2004 sau un Golf 5, ori ce îți place ție mai mult, pe motorină sau pe benzină. Asta ține strict de preferințele tale, de ce fel de modele de mașini îți plac. Nu lua în seamă sfaturile celor care îți recomandă să-ți iei mașină de 60 de cai din motiv că ești începător, că vei regreta pentru că dacă vrei să simți o mașină când mergi cu ea pe șosea, puterea pleacă de la 160 de cai în sus...Eu după ce am luat permisul, mi-am luat un Golf 4 1.0 diesel care avea 100 de cai și după scurt timp l-am măritat pentru că mi se părea foarte puturoasă mașina, am mai pus o diferență de 3 mii și acum dețin un Volvo v50 tot diesel, motor de 2.400 și 179 de cai, cu cutie automată și dacă mă crezi, tot mi se pare lentă mașina. Deci, spre încheiere, te sfătuiesc să-ți cumperi mașina care-ți place ție, nu care le place altora, pentru că îți va părea rău după și vei zice *Bă, nu știu de ce m-am luat după alții și nu mi-am cumpărat mașina care am vrut-o eu de la început...*

| mnthseby explică (pentru fddfdffdfdfdfff):

Mersi boss.

| FakeJoker a răspuns (pentru fddfdffdfdfdfff):

70% sunt de acord cu Rossenberg, totul tine de modul de a conduce si de preferinte, dar, sa nu uitam faptul ca exista si o categorie auto foarte importanta, fiabilitate, iti place un model de masina? ok, ia-o pe aia, dar cauta pe net toate detalii, cauta un cod motor bun, cauta motorizari fiabile, de asemenea si o masina care nu necesita imprumut in banca cand cade cate ceva. Sunt fel si fel de masini pe piata, nu fii "oaie" daca pot sa zic asa. Nu te duce dupa bmw, sau vreo masina din gama vag, doar pentru ca are si un tovaras si lui ii place. Documenteaza-te, sunt n firme de masini, care ofera, in momentul cand o conduci : siguranta, putere, incredere, sportivitate, lejeritate si multe altele. Sper sa iti gasesti masina ideala si sa faci sute de mii de km cu ea, pace.

4 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

Eu personal recomand golf 4 sau golf 5. Pentru ca e mica, nu mananca foarte mult e ok ca inceput nu da e grea masina si poate chiar sa iti devina placuta dupa un timp "petrecut" cu ea.

| Mihai_Duban_1985 a răspuns:

Pentru inceput eu ti-asi recomanda un Logan!