| xBlaise a întrebat:

Ce masina imi recomandati in bugetul de 6000E maxim 7000? De preferat sa fie dupa anul 2007-2008, motor sub 1.8 diesel si sa nu fie DACIA sau masina frantuzeasca!
PS: Am 18 ani, imi place sa merg economic si la consum.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Nu alege opel! Du-te pe ford! Daca-ti iei focus iti ajunge 1.6 tdci! Daca vrei mondeo ia-ti cu 2. 0tdci, 140 cai, consum de 5-6% 1.6 tdci are tot pe acolo, din cauza greutatii masinii motorul mic se chinuie si consuma mult, de aceea 2.2 tdci are consum de 4-5% la 170 cp! Este un motor mare, nu se chinuie cu greutatea masiniiwinking Mergi pe mondeo 2. 0tdci! Si volvo foloseste motoarele 1.6 tdci si 2. 0tdci de pe ford si-ti pot spune ca sunt niste motoare foarte bune! Cu opelu 'mori de foame', opel astra abia ca se compara cu golf-ul pe cand mondeo bate passat-ul! Alege ford cu incredere!

13 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ford mondeo, ford focus! 2. 0TDCI sau 1. 6TDCI, poti obta pentru volvo v50 D2 1.6D sau D3 2.0D, toate motoarele sunt foarte economice! 1.6D pe V50 consuma undeva la 4-5%! Si pe focus tot pe acolo, pe mondeo 5-6% cel de 2.0!

| xBlaise explică (pentru RB26DETT):

Am mai urcat pretul cu 1000E si am intrebat un amic si mi-a recomandat urmatoarele masini: ford mondeo din 2010-2012 1.6 tdci(115cp), opel astra j 1.7 cdti (nu a pus cati caluti), golf 6 1. 6tdi (105cp), passat 1.6 (105cp). Care dintre acestea sunt mai bune/fiabile pret-calitate si care are costurile de intretinere mai mici? As alege astra j dar nu stiu ce motorizare sa iau. pe cea de 125cp sau pe cea de 110. Voi ce parere aveti?

| xBlaise explică (pentru RB26DETT):

Multumesc pentru raspuns! Am sa-ti dau funda, dar am sa mai ma gandesc la masina pe care o aleg fiindca o cumpar in vara big grin Poate o sa mai vin cu intrebari. Numai bine!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RB26DETT):

Te-ai dat si tu pe aruncat raspunsuri eronate?
Mondeo 2.0 TDCI e o masina ce-ti scoate peri albi. Am unul in familie, are un coleg de servici... Niste carute.
Astra e singura masina care a avut intotdeauna o tinuta de drum sport, indiferent de echipare, si tu zici ca mori de foame cu ea... Cu Astra 1.9 CDTI 150CP, traficul sta in loc, si la fiabilitate e mult peste prostia aia de pe Mondeo.

| RB26DETT a răspuns (pentru xBlaise):

Nu alege opel! Du-te pe ford! Daca-ti iei focus iti ajunge 1.6 tdci! Daca vrei mondeo ia-ti cu 2. 0tdci, 140 cai, consum de 5-6% 1.6 tdci are tot pe acolo, din cauza greutatii masinii motorul mic se chinuie si consuma mult, de aceea 2.2 tdci are consum de 4-5% la 170 cp! Este un motor mare, nu se chinuie cu greutatea masiniiwinking Mergi pe mondeo 2. 0tdci! Si volvo foloseste motoarele 1.6 tdci si 2. 0tdci de pe ford si-ti pot spune ca sunt niste motoare foarte bune! Cu opelu 'mori de foame', opel astra abia ca se compara cu golf-ul pe cand mondeo bate passat-ul! Alege ford cu incredere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gasesti un focus si un golf bun in banii astia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Kia C'eed 1.6 CRDI
Ford Focus 1.6 TDCI (probleme cu rugina)
Opel Astra H 1.9 CDTI (cauti sa fie 150CP 6+1 trepte)
Opel Vectra motorizarea de mai sus.
As putea sa ma 'destrabalez' si eu, sa-ti zic ce am mai citit pe hayoanele unor masini lucioase, sau ce am mai vazut pe la Top Gear, dar mie imi place sa vorbesc doar din experienta.
Masinile din grupul VAG nu le-am omis din greseala, dupa mine au o evolutie negativa. De la generatia 98-2005 n-au mai scos nimic bun, fac niste porcarii in prezent, doar fanii nejustificati ai marcii le mai lauda, daca le compari chiar si cu Dacia, nu-s deloc "ceva". A mai ramas doar numele, si o istorie... A cocalarilor, ca in afara de Transporter, Golf 2 si 4, n-au facut nimic laudabil, chiar daca lumea se comporta de parca ei ar fi descoperit principiul motoarelor cu ardere interna.
Masinile frantuzesti nu sunt de ocolit, sunt scumpe la piese dar asta inseamna calitate. Chiar daca-s pline de electronica futurista, nu te plimbi cu ele la service cum te plimbi cu Passat 2007, cand nu-ti mai actioneaza frana de mana, iti arunca busonul de la ulei afara si alte 'fleacuri'.

| xBlaise explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ca bine zici de VAG-uri si de vw, cat despre peugeot am un prieten care detine un 307 sw 1. 6hdi si nu e prea multumit de el. A cumparat-o acum 2 ani si nu a avut nici-o problema cu ea, doar ca nu e bine insonorizata, motorul zici ca-i de tractor, scaunele nu sunt confortabile, daca o compari cu un Hyundai i30 la capitolul comfort o bate sigur si cu mult peste. Are doar 163mii km 2007 si nu gaseste sa o dea... Cat despre renault, a avut taicamiu si s-a dus turbina la 38mii km, piesele erau muult mai scumpe ca cele de peugeot. De masina frantuzeasca nu mai vreau sa vad si nici sa aud!
Apropo... ce parere ai despre astra j 1.7 110 cp? E fiabila, are consumul redus, piesele sunt scumpe, rezista in timp si cam ce probleme ar avea/s-ar putea sa apara?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru xBlaise):

Nu am mers cu Astra J, decat cu un OPC.
De motoarele 1.7 CDTI care au fost si pe H, am o parere neutra; am vazut multe cu probleme, nu au putere prea mare, in schimb cred ca sunt bune la casa omului daca sunt corect intretinute.
Daca iti iei diesel, renunta la condusul "la consum", dieselurile supraalimentate trebuie alergate cat sa se simta bine. Daca te plimbi cu 100+ cp in oras, la turatii joase si nu te mai si infigi in ea, ai sanse sa-ti pice turbina "ca la Renault".

| xBlaise explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In oras o sa merg cel mult 3-4 km, iar in afara vreo 50-55km. Daca golful 5 avea motor de 1.6 diesel sincer il cumparam si la 10.000 E, dar cum aceste motoare au fost puse pe golf 7 (calitate proasta) mai bine iau ceva care stiu ca ma tine cel putin 5 ani. Ti-as fi dat funda, dar m-am grabit... Multumesc foarte mult pentru sfaturi!

| ChrissD a răspuns:

Ranault megane sau clio.

| xBlaise explică (pentru ChrissD):

Am spus fara masini frantuzesti...

| Daniel2836 a răspuns:

Cris100 are dreptate renault megane sau clio