| MaStErShOt a întrebat:

Ce masina recomandati pentru 18 ani, buget 3000 euro, consum mic, intretinere ieftina, fiabila? (second-hand)

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Biccleta. Este ieftina, fiabila, intretinere usoara si nu-ti trebuie nici asigurare si impozit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Corsa C 1.0-1.2, Astra G 1.2-1.4 sau motor mai mare, Clio 2 orice motorizare sau Focus 1.8 TDDI.
Fereste-te de Golf 4 si Fabia pe benzina.
Mai exact, fereste-te de toate masinile din gama VAG (Volkswagen, Audi, Skoda si Seat), cu motoare pe benzina un 16 valve, sunt de rahat.

| paulmicutz a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Aici te pot contrazice. Am o skoda octavia cu motor de 1.6 si pot spune ca este perfecta. Daca ai grija de ea, nu te lasa la greu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru paulmicutz):

Am avut si eu Octavia 1.6 8v 75 cp. Era bun motorul ala, dar nu pentru Octavia. Ma bateam pe banda 1 cu pensionarii cu Logan chel.

| paulmicutz a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A mea e 1.6 de 102 cp si m-am luat cu un opel astra si i-am dat ``fum,,.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru paulmicutz):

Dar stii ca sunt Opeluri Astra si de 1.2, nu? laughing
Motorul tau are pretentii sport, e normal sa fuga mai bine decat masini cu dotari city.

| paulmicutz a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu tot 1.6 era si ala. Mai conteaza si stilul de condus si altele. In fine pana acum nu m-a dezamagit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu exista masini la pretul asta usor de intretinut si care sa fie si fiabile. In primul rand ca de fiabilitate poate fi vorba doar la o masina noua, la cele sh este vorba de loto 6/49.
In banii astia te incadrezi doar pentru o masina second hand destul de veche iar optiunile cele mai bune pe care le vad eu sunt Opel Astra G (dar nu este o masina pentru varsta ta), Golf 4, Skoda Fabia, Renault Clio, Dacia Logan, Opel Corsa sau un Renault Megane mai obosit.

| viotedy a răspuns:

Renaul clio/Peugeot 206/vw polo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput ia-ti o solentza. 1000-1500 de euro.mai bagi in ea vreo 300 si o pui la punct,dar cred ca e o solutie buna. piese ieftine,consum mic, fiabila, viteza exact cat iti trebuie ca incepator. DAAAAAR, pe numele unui varstnic, fiindca sub 35 de ani platesti asigurare mai mult de 100 pe luna deci 1200 pe an, chiar mai bine. asta e problema la mine.masina merge excelent dar asigurarea e mult prea mare.deci cumpara-o pe numele parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata are un opel corsa motor 1.0. Cred ca sunt destul de ieftine la second hand, ai putea sa o cumperi si sa o inscrii in 3000 de euro. Consum 5 sau 6/100km. Sunt si modele cu motor mai mare. Nu este masina de fite, dar iti faci treaba cu ea. Daca optezi pentru ceva mai "furios" iti recomand bmw sau audi, modelele mai vechi sunt destul de ieftine, DAR costa foarte mult sa le inscrii.

| darkmycs1 a răspuns:

Un tico ar fi perfect pentru tine

| Adrian_Scurtu_1988 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Opel Astra G cu motor de 1, 6 litri si 8 valve (cod motor Z16SE) si eu am una si sunt foarte multumit de ea. Consuma putin, e fiabila si piesele sunt ieftine iar cu bugetul asta iti poti lua una din anul 2003-2004 si iti raman si ceva bani pentru inmatriculare.

| LiviuHart a răspuns:

Eu unul iti recomand o varianta de opel vectra b, iar intretinerea e destul de accesibila din toate punctele de vedere!

| Manuel_Giurgea_1997 a răspuns:

Dacia 1310, de ce? .....pentru ca nu ai experienta in condus si in cazul in care faci un accident te costa mai mult sa repari o masina mai noua, dar o dacie nulaughing

| RB26DETT a răspuns (pentru Manuel_Giurgea_1997):

Fiind un incepator, riscul de a face accident este mai mare de aceea nu este recomandat sa foloseasca o masina ce se face ca o doza de suc calcata in picioare la un posibil accidentwinking
Referitor la intrebare, recomand un volvo s40 din 2000+ cu un 1.6 sau 1.9winking foarte bune, la pretul ala, nu gasesti masina mai buna! cu 2000 de euro am cumparat eu acum 3 ani un volvo v40 din 97' full option, tot interiorul acoperit cu piele, motor 2.0 i 136 cai putere si nu am nimic de reprosatwinking din 1996 pana in 2000 a fost volvo v/s 40 ph1 care au avut rezultate mai bune la siguranta fata de golf 4 si din 2000-2004 a fost ph2 care a primit cateva imbunatatiri, de la dotari pana la sigurantawinking
Este foarte usor de intretinut, la a mea care are 400 000 km am schimbat de cand o am doar consumabilele si ce i-am mai pus eu alte faruri [cele pe care le vezi pe s/v 40 -urile din 2000-2004] si cutia de viteze, fostul proprietar a mers fara ulei in cutia cu viteze si a stricat-o in asa fel incat la viteze mari se auzea un zgomot deranjant.
La consum al meu cu motor de 2 litri imi consuma mediu 8.5 %winking si am instalatie GPL montata! cand merg mai sportiv, cand se apropie unu cu viteza din spate si il vad mai grabit schimb treapta inferioara, bag acceleratia la podea si pana nu atinge 6000 rpm nu schimb treapta superioara si ala in oglinda se face din ce in ce mai mic, cu toate ca eu il vedeam apropiindu-se destul de tare inainte sa accelerezwinking imi mai place la masina mea ca inca mai porneste la sfert de cheie cu motorul rece la -20 de grade, sistemul audio original care ofera un sunet de calitate superioara a celui de pe noua dacia duster, am avut ocazia sa merg cu un duster si sistemul audio... destul de slab.
Asa sa iti spun una si buna, daca iti cumperi un volvo s40 sau v40 practic iti cumperi o masina la fel sau un pic mai sigura decat o dacie din 2014winking
stabilitate foarte buna, design foarte placut, motoare foarte rezistente, fiabile [am facut itp-ul acum 2 ani, acum, inainte sa-l fac din nou am bagat masina la verificat si nu a gasit nimic stricat, nimic la sasiu, nimic directie, nimic capete de bara, totul ok si am facut o gramada de km cu mers destul de rapid pe drumurile noastre ca dupa razboi]
masina inca ma impresioneaza cu ceea ce poate la doar 17 ani, mie nu mi se pare o masina veche o data ce functioneaza atat de bine si chestia asta este valabila la majoritatea modelelor volvo, niste masini facute sa tina o viata, foarte rezistente, cele mai sigure, foarte fiabile, mai fiabile decat audi, vw, renault, peugeot, dacia, bmw, daewoo[am vazut pe unii spunand de tico pe aici laughing ] etc...
Este o marca premium dar una pentru buzunarul fiecaruiawinking eu in locul tau nu as sta pe ganduri, mi-as lua un v40 sau s40, depinde ce iti place tiewinking