| AlexDorinel a întrebat:

Ce mașina sa-mi iau la 18 ani? Mă gândeam la VW Arteon sau Golf 7, ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarile tale absolut stupide si conceptia ca viata e desene animate. Nu te-am vazut o data sa zici bai, ce as putea sa invat misto de pe internetul asta sa imi dea niste sanse in plus in viata, ce limba straina sa invat, la ce voluntariate sa ma bag, ce certificari profesionale moca utile imi pot lua de pe internet, insa esti foarte preocupat de ce fac copchiii cu banii din alocatie, cum sa iti permiti un aifon, si acum ce masina sa iti iei cand faci 18 ani. Uite, bonus, ca sa nu zici ca sunt baiat rau: https://business24.ro/......es-1575113

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O japoneza, lasa vechiturile germane ca sant pline de boli. Sau faci rost de masina timpului, mergi la fabrica de masini dacia din comunism si cumperi una noua pentru tine

| darrio2007 a răspuns:

O mașină de zvârcolit ouă.

| MihaelaDart a răspuns:

Ia mai intai permisul si apoi o masina second-hand. Una noua pentru un incepator nu este recomandat, mai ales ca o sa o julesti cu altele prin parcare, ba de un copac, ba de vreo bordura inalta, ba ii infunda vreo aripa si multe altele. Cand capeti experienta, abia apoi sa te gandesti la masini mai scumpe.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i mult prea devreme sa te gandesti la masini.
Cine stie ce se va mai intampla in 2 ani... poate nu va mai fii petrol si nu ai de ce sa-ti mai cumperi masina, luandu-ti bicicleta sau trotineta.
In orice caz, la 18 ani inca nu vei avea tu bani sa-ti iei nimic...trebuind sa-ti iei intai de munca, sa vezi cum se castiga banii, sa-i strangi si apoi sa te uiti dupa un mijloc de transport.

| mihai69 a răspuns:

Logan.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti iei masina de care ai bani.
La 14 ani vrei Arteon, la 16 f30, la 17 un Passat b8 iar la 18 ani plangi cu permisul in mana si in final te bucuri cand iti cumpara parintii un Logan din 2012, 1.2 benzina.
Chiar, aia e masina super pentru incepatori. Arata decent, nu ploua in ea, e full size (inveti sa parchezi), pui usor sistem audio in ea, fiind mufe si dimensiuni universale.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cei de 16 ani nu conteaza.
La 18-19 ani incepi sa vezi ce bani ai. Dupa 21 te trezesti de-a binelea.
La 16 ani "gandesti" cu impresiile celorlalti, legate doar de aspect si performante pe foaie. Dupa ce iei permisul, te lovesti de adevaratele lucruri importante legate de masini si trafic.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

Consumul, timpul in care da caldura, unghiurile de bracare si vizibilitate, sansele de a-ti 4_te jantele, barele sau pragurile la o parcare laterala. Mai pui si o vopsea cu fond obligatoriu, lianti, 3 feluri de perle si putini vopsitori care se incumeta la ea, iar experienta de a avea o masina de 10-15k in timpul liceului, se va solda cu mersul pe jos destul de rapid.
Asta in ipoteza in care chiar sunt radiati parintii, si fac imprumut de 15k pentru masina lui ala micu'.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

E pentru oameni mari, de aia nu o intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia-ti o masina de facut pufuleti. Poate ajungi bogat si angajezi pe cineva care sa gindeasca in locul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e o idee rea sa stii, imi place cum gandesti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, se pare ca sunt printre putinii din Romanistan care mai gindesc. Uite la puberul asta, cica o masina de 10-15K EUR nu e de ici-colea. Parca il vad ca ajunge membru marcant in vreo organizatie locala pesede si ne ride in nas. Bine, caz in care tot l-as compatimi. Prefer oamenii destepti si cu bani munciti la orice ora unor combinatori jegosi care nu isi merita nici praful de sub unghii.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

laughing Aia da, si pufuletii sa fie din aia buni si sa fie si ieftini laughing ca el asa spune ca nu trebuie bogati, deci sai vanda cat sai ajunga si lui sa manince ceva.
Masina de facut pufuleti, esti tare de tot laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai pus punctul pe i aici... Pacat ca ai irosit timp, nervi si uzura tastaturii pe unu care nu pricepe ce i se zice si alege doar ce-i convine lui din ce ii raspund oamenii. Pentru comentariul asta meriti o baclava

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Se cam aduna baclavalele alea. Luam un arc cu sageti ceva si vinam o caprioara la padure, sa mearga la ceva bun desertul ala! big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Habar nu ai tu. Uite, caz real. Fostul sef al lui taica-meu a luat acum o gasca de ani o masina de impachetat seminte. Cumpara seminte de la producatori, le baga in pungi de-alea de vreo 50-100 de grame, le vindea, >> profit! A intrat si juniorul pe schema, daca nu ma insel la un moment dat au facut si ceva pufuleti. Acum, juniorul are afacerea din spatele vinde-ieftin.ro, vreo 25 de angajati, si o cifra de afaceri de peste 10 milioane de euro.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu o zic eu, o zic statisticile. Ideea e ca Dorel e intotdeauna mai prost decat Hans. Importanti sunt oamenii de rind, nu extremele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Telefoane, băutură, țigări >> Carti, concerte, teatru, hobby-uri cu perspectiva.
credit sau... >> Sau iei si iti cumperi din maxim 3 alocatii un telefon cu care iti faci treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

PRIORITATI! Am un prieten care e super-programator si de vreo 15 ani incoace a lucrat pe salarii cel putin de 4-5 ori peste medie, plus pachete de bonus in actiuni (dupa vreo 3 ani lucrati la Adobe, cu actiunile primite ca bonus si-a cumparat+renovat un apartament decentel de 3 camere in Drumul Taberei). A condus o buna perioada un Logan cumparat la mina a doua cu vreo jumatate din salariul de pe o luna (daduse vreo 2000 EUR pe Logan prin 2009, atunci avea salariul pe la 3500-4000). Ca sa iti faci idee, avea asigurat loc de parcare in cladirea in care lucra (seniorii si managerii doar aveau locuri de parcare), insa de cele mai multe ori mergea cu bicicleta pana la job, ca facea 10-15 minute pe bicicleta si 40-45 cu masina. Acum si-a adus de vreun an un Audi A4 break cu sub 100.000 km la bord, pe care a dat vreo 18.000 EUR. Model de-ala care nou sarea de 50.000 si pe care l-a luat in stare ireprosabila, pe la vreo 68.000 km parca. Conform logicii tale, ar fi trebuit sa stea in chirie pana la adinci batrineti si sa umble cu un Vertu in buzunar si sa isi faca rata la un BMW de vreo 100.000 EUR, ca si-ar fi permis.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am spus ca ma facui sa rad, ai fost funy rau.Normal ca sunt masini de toate neamurile, dar eu am crezut ca ai bagat chestia aia in gluma laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

A fost o semi-gluma, ca sa fiu sincer pana la capat. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Intrebarile tale absolut stupide si conceptia ca viata e desene animate. Nu te-am vazut o data sa zici bai, ce as putea sa invat misto de pe internetul asta sa imi dea niste sanse in plus in viata, ce limba straina sa invat, la ce voluntariate sa ma bag, ce certificari profesionale moca utile imi pot lua de pe internet, insa esti foarte preocupat de ce fac copchiii cu banii din alocatie, cum sa iti permiti un aifon, si acum ce masina sa iti iei cand faci 18 ani. Uite, bonus, ca sa nu zici ca sunt baiat rau: https://business24.ro/......es-1575113

| sabin89 a răspuns:

Bine ar fi să iei vreo două-trei. Nu ştii când se strică una... să fie acolo o rezervă.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Un autobuz?

| VoidEternal a răspuns:

Arteon? laughing) Iti ia tati masina?

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns:

Un Lastun

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

O masina superba pentru un incepator, buba e ca nu mai au voie sa circule lastuneii... https://www.libnet.ro/......-460146197

| Lukasssz a răspuns:

Bmwwinking

| Superior a răspuns:

Le faci praf la 18 ani atat cu stilul de condus cat si la parcari.
+costurile mari de intretinere (foarte mari).
Cumpara-ti asa :
- Astra G 1.6 8v / Astra H 1.6 16v Ecotec / 1.7 CDTI Isuzu;
-Golf IV SR (1.6 8v, evita-l pe cel de 1.6 16v si cele de 1.4) / 1.9 TDI ALH (+Octavia 1U, Leon 1M, A3 8L);
-Toyota Corolla E120 1.4/1.6 benzina;
Daca vrei ceva pur sport si ieftin de intretinut ca un Logan, Mazda Miata MX5.
Din clasa mini : Corsa D, Clio 3 (1.2 benzina).
Mai sus merge si un Kia C'eed (orice motor), Hundai I30 (motoare de Kia sau invers).

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Ai bani sa o intretii? Ia-ti mai bine un Audi A4 sau TT mk3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O masina de care sa nu iti para rau daca o lovesti sau daca o zgarii. Cel putin pana capeti putina experienta in condus.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vezi-ti de treaba, ca pretul masinilor urca, daca esti atent.
De cand cu pandemia, masinile au devenit indispensabile. S-au scumpit si taxele, piesele, combustibilul... Nu le scade pretul prea curand, toti au investit in masini si nu le lasa prea usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o masina prea scumpa, habar n ai sa conduci la varsta aia. Ceva SH mai ieftin si NU cu motor prea mare

| chuckmanson a răspuns:

Dacia 3300
Sau o batoză

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru chuckmanson):

Te-ai dus cam sus cu cifrele.

| Jackpot2 a răspuns:

Golful e bun doar în oras...ce zici de Passat(nu mai.vechi de 2013-2014)

| AlinTanase a răspuns:

O masina de care iti poti bate joc dar fara sa aiba km dati inapoi sau accidente anterioare ca iti cresc si tie santele de accident.eu as recomanda un A4 sau daca esti fiul lui BillGates ceva masina mai mare pentru ca e sigura la accidente, poate spui doamne fereste dar sunt multi prosti pe sosele si ca incepator poti face tu boacane

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlinTanase):

Daca ai masina mai mica, conduci cu grija si atentie sporite. Am un prieten care a stat vreo 10 ani cu o gluma de Opel Corsa cu motor de 1.2. Asta nu l-a oprit sa mearga la mare cu masina plina de gagici, dealtfel. Acum a trecut direct la Suzuki Vitara. Mare bonus la dealurile pe care putem sa mergem cu masina, ca oricum o lasam la marginea padurii si dupa aia exploram pedestru.