| EmilTraian95 a întrebat:

Ce masini cu tractiune spate cunoasteti in afara de BMW si Mecedes-Benz vreau ceva la un pret cam de 1000 de euro maxim sa imi perfectionez driftul.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

600km intr-o luna? laughing
De 35.000 pe taxi, in primele 4 luni de permis, ce spui?
Ia-ti un BMW E36 cu autoblocante, nu conteaza motorul, derapeaza ok si cel 1.6, dar ideal ar fi 1.8-2.0 sau chiar mai sus... Drifterii pasionati au 2.5 vanos, majoritatea.
Recomand BMW ca e cea mai jucausa masina cand vine vorba de rupt aderenta, mergi oricum cu ea numai drept nu. Plus ca e plina lumea de ele, gasesti grupuri, cardane si planetare in primul parc de dezmembrari.
La 1000e iti poti cumpara si doua, dar nu perfecte, si cu acte pe Bulgaria sau alta tara, poate chiar false... Poti gasi insa si cu numere RO, de pe la 700e, dar majoritatea sunt 316 fara autoblocante, cu care nu te "invarti" nici pe gheata, patineaza ca o iapa pe loc.
Mercedesul nu are treaba cu driftul, are aderenta foarte buna si abia cu motoare peste 200cp poti rupe aderenta cum trebuie, plus ca sunt niste balene, greu te joci cu ele.
La al meu W124 diesel (fusese 2.0 si am pus 1.9), greu il convingeam sa se invarta, si cand in sfarsit "pleca", fata nu avea nici un control. E o masina facuta sa se tina lipita de asfalt, nu pentru joaca.

| EmilTraian95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mereu imi dati cele mai bune raspunsuri multumesc mult pentru tot.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce drift sa perfectionezi, parca abia ti ai luat permisul si te chinuiai cu o dacie pe ulita

| EmilTraian95 explică (pentru suntserios):

Pai toti incepem de undeva nu? am batut intr o luna cam 600 de km cu masina aia pe drumuri de tara am spatiu suficient unde sa devin un underground-driver in 3-4 ani. nu vad care e problema aici

| EmilTraian95 explică (pentru suntserios):

Si dupa cum stiti si dvs e destul de greu sa faci drift cu o dacie 1310 cu tractiune fata desi e drum de piatra in zona aia nu sunt multumit de control si nici burn-out nu arata asa cum ar trebui

| suntserios a răspuns (pentru EmilTraian95):

underground-driver? amuzant, vrei sa fii " underground-driver" atunci baga 20-30.000 euro intro masina devarata de drifting, altfel esti doar un pusti penibil care conduce un cazan pe roti si pe urma se crede invincibil in trafic desi a condus 600 km la viata lui

| EmilTraian95 explică (pentru suntserios):

Am specificat ca in 4 ani cam asa eu sunt de parere ca un adevarat sofer se descurca cu orice " cazan " apoi isi cumpara ceva superior daca am direct o masina de 30.000 de euro cand am doar o luna de permis sunt doar un cocalar cu masina buna si fara talent indemanarea se castiga in timp si nu cred ca daca iau deja ceva foarte scump o sa stiu prea multe pur si simplu o sa iau o masina cam la fel de desteapta ca mine care face tot in locul meu, da ce indemanare pot capata din aia ce sa zic...

| Robi1444 a răspuns:

1000 de euro?! Serios?!

| evo22 a răspuns:

1.Intai fa niste meditatii cu Titi Aur...
2.Care este motivul pentru care vrei sa inveti sa derapezi?
3.Citeste de 3x intrebarea ta si spune-mi cat pare de infantila.

SAU POTI SA LE IEI SI INVERS!

Vrei sa te dai mare in fata prietenilor?

| EmilTraian95 explică (pentru evo22):

E doar vorba de pasiune cel mai bine ma simt la volan cand am luat permisul o saptamana am dormit in masina