| roby000000 a întrebat:

Ce masini se fabrica in Romania?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacia si niste modele ford

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacia, Ford, Roman (autobuze si cred ca si camioane), si parca s-a produs si Chevrolet o vreme, in fabrica de la Craiova, inainte de a o cumpara Ford.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa s-a produs si Daewoo la Craiova. Faceau Matiz si Cielo. Nu stiu Tico daca faceau in RO.
Mai functioneaza fabrica de la Roman? La un moment dat facea doar piese.

| JohnnyBi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai uitat de aro :/

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Functioneaza/functiona recent. Fac autobuze ROMAN de oras. M-am dat cu unul, sunt foarte ok.
http://www.automobileromanesti.ro/Roman/Autobuze/
Din cate am auzit, mecanica e de MAN.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyBi):

Aia sunt inchisi de mult, si n-au mai produs masini la nivelul tehnologiei post-comuniste. Doar niste motoare Peugeot pe vechile caroserii au pus, si alea in editie limitata. In rest erau aproape la fel cele din primii ani, cu cele dupa 2000, care erau folosite in special la Jandarmerie si actualul E-ON.
Daca e s-o dam in istorie, a mai existat si uzina ROCAR (habar n-am pe unde), care a produs autobuze (foarte vechi, n-am prins functionale decat 1-2 modele care erau mult sub ROMAN Diesel) si dubele TV, care au fost folosite la serviciul de ambulanta, armata si chiar si politie.
Am avut ceva industrie, plangem dupa ea, dar... La ce standarde de calitate erau facute, ar fost nevoie de investitii foarte mari, ca sa ajungem in rand cu lumea cu toate fabricile.
P.S.: Se mai fabrica inca (daca nu ma insel) tractoare romanesti, acele UNIVERSAL, dar mult mai performante.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Uzina Rocar (fosta autobuzu) nu mai exista, a fost falimentata de Basescu pe vremea cand era primar. Era in Bucuresti in sectoru 5, intre Zetari si Soseaua Giurgiului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dacia la Mioveni si Ford la Craiova.

| vocea a răspuns:

Dacia la Mioveni, dar multe se fabrica in Romania dar firmele nu sunt romanesti noi practic lucram pentru straini

| Ksonik77 a răspuns:

Salut! Eu stiu ca in Romania se fabrica masinile dacia! O zi bunahappy

| petresergiuconstantin1234567890 a răspuns:

Eu stiu ca dacia