| MariusCsr a întrebat:

Ce motoare(pentru autoturisme) diesel cu 6 pistoane in linie stiti? Sa nu fie turbo. Am tot cautat pentru o tema si nu am gasit.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

2.4d de pe BMW e30 stiu sigur ca era cu 6 cilindri in linie, fara turbo.
De altul la fel, nu stiu sigur. Parca rabele (Roman diesel) au tot 6 in linie, dar unele au turbo.

4 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Motoare diesel care sa nu fie turbo?
Aproape toate motoarele (daca nu toate) diesel sunt dotate cu turbosuflanta.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că nu există astfel de motoare diesel fără turbo!
Fără turbo în 6 cilindri diesel, poate au existat pe camioane astfel de motoare, dar cu mai bine de 70-80 de ani în urmă! În prezentul apropiat, au existat numai motoare diesel aspirate în 4 cilindri, cu injecție indirectă, cu precameră de ardere. Volkswagen cu modelul Caddy din 2005 a lansat ultimul diesel aspirat, ulterior retras, cu tehnologie de injecție directă, de 2, 0 litri.

| Alexandru250201 a răspuns:

Pai cele mai cunoscute sunt cele de Bmw

| sdws77 a răspuns:

RD28 de la Nissan, este 6 in linie si a avut atat varianta turbo, cat si aspirata natural. OM606 de la Mercedes este de asemenea 6 in linie, si a fost fabricat atat aspirat natural, cat si turbo.