| TdbT a întrebat:

Ce motor pod conduce cu permis cat b? (cp si cm3 etc...) am permisul de 1 an jumate si am 19 ani

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si dupa 1 an ai uitat legislația, gata?

Poti conduce categ AM. Mopede pana in 50cmc

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce motociclete care se incadreaza la categoria AM (moped).
Conform Codului rutier, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."