| Trex157et777 a întrebat:

Ce parere aveti care masina e mai fiabilă Mercedes sau Bmw?

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

Nu o sa auzi niciodata la Mercedes ca s-a rupt lantul de distributie sau lantul la cutia de transfer cum se intampla la BMW.Sau sa dai motorul jos sa faci distributia.

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intrebarea e extrem de vagă. Atât bmw cât și mercedes au sute și sute de modele. Deci ce compari cu ce?

| Trex157et777 explică (pentru sierra1):

În general am intrebat

| sierra1 a răspuns (pentru Trex157et777):

Orice răspuns primești va fi RELATIV și SUBIECTIV

| relian a răspuns:

Cineva care a reparat f multe masini de genul asta, dar mai vechi, adica sub 2010 zice ca mercedesu ar fi mai de calitate,apoi BMW, dar asta e doara parerea aluia.
Personal pot sa zic ca BMW este mai buna ca audi, asta ca am reparat ca am mers cu aceste masini f mult timp, deci calitatea materialelor e mai buna la BMW, mercedes nu am reparat sau sa conduc multi ani sa pot spune.
Acum am BMW laughing voiam sa iau mercedes dar c and am vazut ce naspa sunt, urate adica am preferat sa iau BMW.Dar vorbesc aici de masini dupa 2014 asa ca sincer bmw alea vechi sub 2012 sa nu le vad urate si alea cu spume,trotinete niste caricaturi parerea mea tot ce facea bmw inainte laughing bine ca e parerea mea persoanala.
Astazi insa zic din ce vad bmw da clasa lu mercedes laughing au trecut si ei la mai mult spatiu,la ceva mai mult confort etc la exterior arata bine,csoftul masinii este super frumos,usor si functioneaza ireprosabil,ceea ce nu pot sa zic de mercedes,de audi nici pomeneal,audi au cel mai prost soft ce e pus pe masini laughing nu stiu cum dracu vand aia masinile cu softu ala de tot rahatu,pana si o kia le da clasa laughing
Cel mai bun este sa faci o plimbare intr-ujn mercedes si apoi in bmw si vezi si tu ce-ti place mai mult,asta pentru ca fiecare vede lucrurile in felul lui,fiecare cu placerea lui.
Multi prefera Toyota,ford laughing etc dar banui ca pretentiile alora alea sunt,pe ei nu-i impresioneaza multe chestii,pentru altii orice amanunt este important,eu is unu din astia laughing pentru mine conteaza si cel mai mic surub sa arate frumos si sa fie de calitate,pana si bonu, embleme si alte rahaturi are importanta pentru mine.
Dupa cum observi depinde de fiecare om cum vede el situatia si apoi cei place lui.
De calitate cred c a ambele is ok, ambele folosesc materiale bune.Ce pot sa spun, ce eu am vazut, la mercedes vinilinu ala de pe la bord, de la glovebox si mai stiu eu pe unde se desprinde laughing ceea ce la bmw nu am avzut.Bine nu la toate mercedesurile dar la clasa c ceva ceva, la mai toate slk-urile am vazut asta si ceva la celasa E la astea mai noi.
Alta chestie tot legata de mercedes alea care au piele aia la schimbator daca nu intretii se face tare rau laughing nu stiu de ce, nu la toate dar destule patesc asta.
Pe de alta parte am vazut un mercedes clasa E din 2011 il tin unia afara direct in soare, iarna vara asa sta, nu acoperit nu nimic, frate este ca si nou din fabrica, am zis asa ceva nu am mai vazut laughing totu din interior e ca si nou.
Dar clasa E astea dupa 2015 is varza laughing daca le lasi in soare se desprind toate alea de pe ele.
Cam asta pot sa zic de fiabilitate ce stiu.Restu de motor si alte alea nu am folosit mercedes regulat sa imi dau cu parerea.
Deci ar fi trebuie sa intrebi si ce modele si ce an is masinile ce vrei tu sa stii.
Si trebuie sa compari masini din acelasi an si aceiasi clasa, sa nu compari avioane cu OZN-uri laughing

| Trex157et777 explică (pentru relian):

Frate,acum nu poti spune ca mercedes-urile sunt urâte! Cel puțin pentru mine bmw e mult mai urat decat mercedes(modele astea noi)deoarece pe lângă ca au grilele alea de 2km si forma e urâtă.Da is masini bune si au calitate! E doar părerea mea! La unii pare Mercedes mult mai frumos si la altii Bmw sau Audi! La fiabilitate Mercedes e categoric locu 1 doar ca am vrut sa vad si parerea voastrălaughing)

| relian a răspuns (pentru Trex157et777):

Mercedes e categoritc locu 1 doara pentru tine laughing deci parerewa ta conteaza doara pentru tine.
La exterior eu zic ca mercedsurile is mai urate, vorbim aici de modele noi, mercedesurile is praf si afara si inauntru astea noi laughing nu stiu ce masini ai vazut tu, dar nu cred ca vezi mai multe deat vad si conduc eu, asa ca dupa cum ziceam parerea ta e numa a ta.
Grile de 2 metri?laughing te pomeni ca trebuie sa puna tabla in fata radiatorului, las cai bun asa esti tare laughing

| Trex157et777 explică (pentru relian):

Păi de-aia zic ca gusturile nu se discuta, pentru tine bmw e mai frumos adică iti place, mie mi se par urâte! Si altii au spus de grilele alea de 2km! Si mercedes mereu a fost peste bmw si la fiabilitate si pe partea estetică! La bmw e problema ca e prea mult plastic si e calitate foarte proasta! Am avut un bmw m5 din 2007 si pot spune ca atatea probleme la masina ca la ala nu am mai avut! Acum am un Mercedes cls amg din 2016 si nici nu se compara! Aici vezi calitate nu plasticieni ieftine! Si toata seria x de la bmw este o mizerie, stii dc? Pt ca mai multi mecanici au măsurat tabla cu subleru si la bmw este mult mai subtire ca la dacia logan, la dacia logan frate! Atunci poti pune bmw lângă un merț? Nu cred! Tie daca iti place aia e alta treaba dar sunt foarte criticate peste tot de calitatea extrem de slaba! Si asta nu ma bucura de loc ca mie imi plăcea daca bmw audi si chiar si mercedes rămânea la calitatea aia bună din anii 90! Dar din astea noi mercedes e peste bmw si audi! Si nu numai eu spun asta! Aia e doar părerea ta cum si ăsta e a mea si cu grilele alea de 2km am spus asa din glumă ca na... înțelegi tu! Daca ai bmw ai grija de ea si drumuri bune! O zi bună!

| relian a răspuns (pentru Trex157et777):

Vorbesti prostii laughing si comparti avioanele cu submarinele.
Pai tu daca cumperi o rabla de la cineva te astepti ca daca e bmw sa fie OZN? haabr nu ai,cand o sa cumperi o masina noua dupa sa vii sa faci comparatie,pana atunci ciocu mic ca nu stii despre ce anume vorbesti.
Parererea mea este parerea mai mutor oameni, pe cand parerea ta este doara a ta, asta am vrut sa zic dar se pare ca nu te-ai prins. Numa bine cu mercedesu tau CLS un rapan de masina urata cu spume, pai tu cu ala te lauzi omule? Tiam mai spus la mercedes singurele masini mai bune si mai frumoase is clasa e si S, restul facute la norma, parca desenate de aia mici de la gradinita laughing

| Trex157et777 explică (pentru relian):

Cică parerea ta e a mai multor oameni, băi omule bmw e facut numai din plastic mai ales interiorul ba, tu zici ca mercedes-urile is urâte ba? Păi uitate la rabla ta pe 4 roti daca mai are 4? Parerea mea e a mai multor oameni numa uitate aici mai sus la răspunsuri! Peste tot Mercedes cu Audi is rege! Cea mai criticată masina din astea 3 îi bmw pentru calitatea foarte proasta si design! Nu ca masina nu ar fi destul de urâtă da mai pun si grilele alea....nu mai zic nimic de alea? Io am fost politicos cu tine si ti-am urat drumuri bune de astea da tu probabil esti din ăla cocalar care are un bmw din epoca medievală(ca la astea noi după 2 ani cad piesele)si se lauda! Du-te ba de aici si lasă-ne ca esti tare de tot?

| relian a răspuns (pentru Trex157et777):

Cate masini ai vazut inn viata ta,dar noi? Eu cred ca nici una,tu vorbesti din ce citesti pe net.
BMW are in interior plastic,dar care masina are altceva in interior?laughing esti praf laughing
Deci dupa tine bmw are plastic,iar restul are ce anume? Cadn esti total pe dinafara vorbesti multe laughing prostii voia sa zic.
In afara de masinile scumpe,gen mercedes clasa s dar si alea nu toate,vorbesc de masini f scumpe dealde sute de mii de dolari,alea au la interior bordu si usile captusite cu piele,uneori si tavanu e tot din piele,deci vorbim aici de masini de sute de mii,in rest toate masinile is la fel,au plastitc la interior peste tot.
Dar tu te pomeni ca mercedesurile ce le stii tu si audi ce stii tu au la interior ce anume?
Uite lumineaza-ma si pe mine,eu nu am vazut mercedes da aibe la interior ce anume? Au plastic,e normal sa aiba platic.
Audi e cea mai proasta masina la interior,are toat plasticul,tot vinilul ala din interior de cea mai proasta calitate,se rup plasticele de la audi fara sa le atingi laughing asa ceva nu ai mai pomenit,deci is f prosot facute,plastic f subtire si calitate proasta.
Zimi un mercedes ce ai vazut tu si nu are platic la interior? Ba mercedes in loc de piele foloseste inlocuitor,vinilin,asta daca nu stiai,sub numele de Letherette sau cum so mai scrie,ia informeaza-te ca esti paralel cu gardu se pare.
Si bmw la fel,deci mercedesu si bmw folosesc la scaune vinilin laughing Audi doara piele.
Eu spun despre masinile din America,aici nu am vazut Audi cu scaune care sa aiba vinilin,dar bmw si mercedesuri la greu laughing
Masinile germane din America nu vin cu scaune care sa aiba panza texitila,asa ceva nu exista aici.
Tu banui ca habar nici nu ai cum arata o masina laughing,iar cocalar esti tu,unde is eu fiecare om are masina,fara masina nu poti trai laughing asa ca nu ma dau mare,pentru mine masina nu inseamna nimic,aici masinile is cum e la voi painea,ca trebuie sa maninci paine laughing tu vii ba mucea sa ma faci pe mine cocalar laughing esti praf.
Ai fost politicos la ce anume? Esti ofticat ca nu-s eu de acord cu balariile ce le spui tu.
Ati ajuns voi romanii sa va dati amri cu toate epavele,toate fiarele vechi din UE le luati voi laughing
Ai vazut tu masini care au la interior aur probabil si numa bmw are plastic laughing nu mai zi si la alatii ca te faci de cacao pe undeva laughing
Audi e praf la interior,praf la soft,are cel mai slab soft dintre toate masinile de pe piata la ora asta, pana si kia is peste ei laughing
Ce stii tu de masini ba uratule laughing nici nu s tii cum te cheama, vii tu mucea coate goale, mate fripte sa imi dai tu mie lectii.
Ba eu locuiesc in tara masinilor laughing daca stii cei aia sau care e aiai laughing
Aici nu vezi altceva decat masini laughing oameni nu vezi, e doara un ocean de masini, si vine mutu sa imi vand mie castraveti laughing

| Trex157et777 explică (pentru relian):

De ce ma numești urat daca nu m-ai văzut niciodată in viata? A? Si ce crezi ba ca eu nu stiu ca e din plastic interioru la orice masina? Io m-am referit la calitatea plasticului! Da eu cate masini am condus în viața tu nu ai vazut atatea apoi vii tu aci sa mi vb mie despre masini! Din America mașinile germane is doar o copie infectă după modelurile din Europa! Desigur ca Americanii fac masini excelente chiar mai bune ca in Europa dar doar mașinile care is origine de America adică nu mașinile copiate din UE! Dar tu esti doar un habarnist care poate traieste la cel mai abandonat sat in Romania si de da șmecher ca traieste in America! Du-te ba si lasă-ne! Si tu zici ca cică is ofticat ca nu esti de acord cu mine?
Bă pe mine ma doare fix in p.a de parerea ta!

| anonimg a răspuns:

BMW este o mașină sport, chiar și dacă ar face-o limuzină.
Pe când Mercedes este o mașină clasică, elegantă.

Cât despre fiabilitate am găsit scris:
"FIÁBIL, -Ă adj. (Despre un sistem tehnic, un aparat etc.) Care prezintă siguranță în funcționare."
Asta mă duce cu gândul la Mercedes.
BMW-uri rupte în două cu oameni în ele, intrate în cap de pod, cu roțile în sus pe trotuar chiar în centrul orașului am văzut. Asta înseamnă lipsă de control a mașinii. Că din 10 accidente de BMW-uri să zicem că a fost vina a doi șoferi, dar nu a tuturor (sper!). Restul să fi fost din cauzele tehnice ale mașinii.
Dar despre Mercedes-uri rar am auzit de accidente.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru DecsterIsBackMtfk):

Asta înseamnă că toți șoferii de BMW-uri care au făcut accidente este practic din vina lor și nu a mașinii.
Cred că în 90% din accidentele din țară sunt implicate BMW-urile, și șoferii sub 30 de ani.
Ar fi bună o lege interzicerea acestor mașini șoferilor sub 30 ani. Sau un soft care să limiteze mașinile la viteza maxima pe autostrada, și la viteza maxima în localități. Adică să-i dai talpă și ea să nu meargă mai tare decât viteza maxima legală.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Toate masinile mercedes clasa C is sport, ce spui de chestia asta?laughing Ba si multe din clasa E la fel sunt.
Ca urmare o parte din clasa E is confort, apoi clasa S toata confort, aproape.
Restu clasa SLK si rahaturi de genul asta toate is sport laughing deci de unde ai scos tu ca mercedesu is doara elegante?
Ba eu cred ca e mai elegant un BMW decat un mercedes, Mercedesurile majoritatea lor is urate cu spume laughing
La BMW ca si la Mercedes seria 3 is sport, dar seria 5 e si confort, iar 7 confort iar, de unde le scoti?
Referitor ca ai vazut tu accidente si multe din ele ar fi avut ca si cauza masina, tot ce se poate, daca masinile in RO trec inspectia pe spaga e si normal laughing dar asta nu inseamna ca masina a fost de vina.
De exemplu nu-i masina de vina ca tu nu ai schimbat franele sau cauciurile laughing masina singura nu le poate schimba.
Masinile ca orice este material se uzeaza, iar daca tu lasi asa e si normal sa se intimple accidente.
Deci iti dai cu presupusu doara.Referitor cas mai multe accidente cu bmw aia nu arata ca masina e rea,ce spui tu este f subiectiv.
Toate accidentele se fac doara din vina oamenilor nu a masinii, aia care fabrica masini nu vand masini defecte, iar daca se constata o defectiune, care de regula nu-i fatala, fabrica cheama toate masinile inapoi sa le remedieze, dar greseli alea masinii noi care sa duca la accidente nu prea mai sunt in ziua de azi.
Nu ai auzit despre accidente cu masini mercedes? Daca tu nu ai auzit asta nu inseamna ca nu sunt. Iara dai cu presupusu.In plus in RO multi tineri din astia habarnisti la condus au auzit si eu de bmw si hai sa faca si ei nu stiu de rahaturi, se dau zmei si asa vezi tu accidente cu masini de astea nu ca erau masinile de vina.
Iara daca tu dai spaga si treci o masina cu probleme tot vina ta este nu a masini laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Petru535 a răspuns:

Depinde foarte mult de model side motorul ales. Din punctul meu de vedere, daca vorbim de modele mai vechi, bmw mi se pare mult mai fiabil, mai ales că multe modele erai aspirate natural.