| TeckTonik997 a întrebat:

Ce parere aveti? Care sa il aleg?

Avantaje Logan/Sandero:
-nou
-garantie
-teoretic ma tine 15 ani (dupa ce ma plictisesc pot sa o dau parintilor)
-programul rabla

Golf:
-pret mai mic
-masina mai frumoasa
-probabil nu chiar asa lesinata ca un logan 1, 2
-dotari
-clima

Dezavantaje Logan/Sandero:
-pret
-dotari slabe
-motor de drujba (1, 2 benzinar)
-fara clima, doar AC
-"taranu' cu loganu"

Golf:
-rulata
-posibile hibe ascunse
-peste vreo 5-6 ani e posibil sa devina o epava si sa nu mai aibe nici un pret
-posibila mancatoare de bani (daca incep sa pice pe ea)

Dacia/Sandero la care ma gandesc e versiunea Ambiance + AC (780e) motor 1, 2. Pret 6700+rabla
Golf: 1, 4i 2004 100. 000km (cica reali), stare buna. Pret: 4200 (gata inscris, tot rezolvat)
sau
Golf 1, 6i 2008 versiunea tour, iarasi 100. 000km/h, de data asta de la samsar, nu de la proprietar, neinscrisa Pret: 4500e + inscriere si taxe sigur sare de 5000...
P.S.
1) Ce parere aveti de AC de pe Dacii? E bun de ceva? Am auzit ca ce nu e climatronic e = 0 si atunci mai bine nu dau 870 de euro pe el, si raman la GJ (geamu' jos)

2) Ce alte masini noi recomandati, noi si ieftine, care sa fie cat de cat masini, nu drujbe cu roti, ex. hyundai i10 sau VW up!

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu iti recomand o masina deoarece nu stiu ce poti cumpara in tara romaneasca adica nu stiu pretueile.
ce iti recomand, daca ai posibilitatea e sa cumperi o masina noua.
poate ca sandero e o drujba in viziunea ta, insa un golf cu 100.000 km, ce sigur nu sunt reali, e o soba pe carbuni.
o masina noua are garantie, si e noua. daca pe tine te intereseaza un golf ars, ca sa impresionezi vreo fraiera de fatuca, atunci ia golful. eu intre un produs nou si unul folosit, in plus necanoscand persoana ce l-a utilizat, prefer cel nou.
bafta in alegerea ce o sa faci.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am si clima si ac manual pe masini diferite.Nu este mare diferenta.
As lua un Golf 1, 6 benzina pana in 100.000 km chiar daca costa 1000 in plus fata de unul cu 160.000

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heii. cu programul rabla pretul poate scadea la peste 1000 euro.
C4 Cactus 12.995 €
C1 11.892 €
Punto 10.515 €
500L 12.900 €
Fiesta 11.400 €
Note 13.600 €
Clio 10.850 €

| MariusF23 a răspuns:

Auzi, vezi ca pe logan ai 0.9 turbo 90CP, ala nu e lesinat. Si apropo, cu motorul ala de drujba 1.2i eu am scos pe 2800 km facuti 50%urban-50%extraurban consum de 6.3l/100km.
Fata de cazaturile alea de golfuri, mai bun e loganul nou, parerea mea. AC-ul manual raceste mai bine decat orice automat de pe vw. In primul rand pentru ca e nou.

Alte masini noi in banii astia nu prea gasesti. doar cateva second-uri cu km putini din 2014.

| Celcareajuta a răspuns:

Daca te interesează o Toyota Yaris 45.000 km reali la aproximativ 5.000€ 1.4 benzina te pot ajuta. Mult peste orice Sandero.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Logan dar negociaza pretul