| Catalin0486 a întrebat:

Ce parere aveti de cauciucurile all seasons? Si de ce?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am mers cu cauciucuri de vara pe zapada si nu am ramas intepenit, evident ca nu ingheata drumul pentru 4 zile de viscol dar mai mult faceam raliu printre masini care se speriau si mergeau incet la cativa cm de nameti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Una proasta. In Romania ai temperaturi foarte mari si suficiente luni cu gheata si zapada. Cauciucurile all season nu isi treaba cum trebuie pe frig si gheata

| sierra1 a răspuns:

Cea mai bună și elegantă și legală soluție dacă nu participi la rally-uri sau competiții unde te interesează acel 2-3% diferență de performanțe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai bine cauciucuri de iarna toata vara, daca faci pana in 10. 000km, si nu circuli mult extraurban.
Iarna ai nevoie de cauciucuri moi si cu amprenta "aerisita", vara de cauciucuri tari si cat mai 'pline'. Daca incerci sa faci o medie intre cerintele astea, nu o sa o indeplinesti pe nici una.

| relian a răspuns:

Vorbesc unia pe aici asa doar sa nu zica si ei ca tac laughing cum e ala seriosu si ala cu turbina laughing astia is cei mai cunoscatori, stiu de toate, dar banui ca habar nu au de nici unele.
Ia intreabai asa ca idee unde eeste mai frig in RO sau Canada? Unde e mai frig si mai multa zapada iarna.
Dupa sa le spui ca toate masinile din canada au cauciucuri din astea ce spui tu all season asta daca nu stiu.Toata amemrica au cauciucuri asa, in US, Canada, Mexic nu exista cauciucuri de vara si de iarna asa cum e in RO.Acolo aia nu stiu cum sa faca, ce sa mai faca sa va sclavageasca mai rau, aia sunt niste dictatori, aia nu-s oameni. Daca fabrica aia face cauciucu ala all season cum sa v/ii tu mare peste prajit sa spui lege cauciuc de vara si de iarna?laughing Fabricantii germani pun pe masina numai asa cauciucuri, in america toate masinile asa sunt.Nu am auzit sau vazut in toata america indiferent unde, la NY la Chicago sau Main ca stat, ori Montreal, Toronto aia sa schimbe cauciucurile vara, apoi pun altele iarna laughing pai sar lasa astia de masini.Asta cu caucicurile nu se intampla nici pe vremea lu impuscatu macar,si vorba aia ala era dictoator laughing astia de azi din RO or sa v a i/a si/ pielea dupa voi,or sa va puna legi si cum sa mergi imbracat in masina laughing
Sa revenim deci cauciucurile astea sunt f bune,ca de aia le fnabrica aia,ca daca era altfel il angaja pe nea asta sunt serios sa ii invete el cum sa faca caucicuri,sa le explice el ce si cum cat e ceasul,sau pe nea turbina laughing Astia sunt f bine indoctrinati,cu siguranta sunt dealde oamenii lu Dracnea ala talharu, condamnatu, astia genu ala sunt baieti ascultatori, ce le zice statu ei aia fac, statu e pe primul oc, statu sitie de toate face de toate laughing Cum dreacu frate sa stie altul mai bine ca fabricantu cum trebuie sa fie un cauciuc.Neam dat dreacu de tot, am uitata ca romanu e cel mai destept la toate laughing

| Catalin0486 explică:

Mulțumesc pentru raspunsuri! Pana la urma am cumparat un set de la Nokian all season 250 de lei bucata. M-am bazat pe indicele de performanta al cauciucului. Consum de carburant B si aderenta pe carosabil umed A.