| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Ce parere aveți de Mercedes E Class 2011-2012, 2.2 diesel, tracțiune spate, berlina, motorul cu o singura turbina? Merita 12.000€? Sau arată mult prea învechit pentru suma asta, sincer, mie îmi place, dar multe persoane pe care le stiu zic ca e o urâțenie, un drick berlina, ca arată de anii 2000 etc, as fi curios sa aud și părerea voastră

9 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mi se pare uratel acel E class. Mai frumos e acest C class.
https://www.olx.ro/......cojTE.html

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Sofer):

E frumos C-ul, ca aspect îmi place, dar in interior e spațiu mic, e îngusta și destul de scurta, cam ca un A4, nu mai vreau sa aud de masini din gama Seria 3, C Class și A4 happy Dar mulțumesc oricum, poate dacă as fi fost de statura mai mic, nu de 1.98 și 100 de kg ar fi mers un C laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

E class este o mașină selecta, rafinata, silențioasa, spațioasă, confortabila, stabila și plăcut de condus mai ales extraurban / pe autostrada. Plus ca este destul de fiabila. Aspectul nu este cel mai modern pe care îl poți avea la banii ăștia și nici sportivitatea, dar nici nu trebuie sa fie, este perfecta pentru sectorul de piață căruia i se adresează. Dacă ai douazecisiceva de ani, probabil ca nu e pentru tine, în general o asemenea mașină ți se potrivește după 40 de ani.
Dacă ai familie numeroasa și bagaje multe, poți alege chiar varianta breack, la care portbagajul este enorm, dar chiar arata ca un dric.
Dacă ești tânăr, poți sa te uiți mai degrabă la un E class coupe, care e cu totul altceva, mult superior clasei C.
Mult succes!

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Alexandrionelu):

Mulțumesc de răspuns, mie îmi place cât de cât E Class mai mult pentru motor și pentru ca e tracțiune fata, fiind o mașina mai grea, e o combinație cât de cât Ok, sunt începător, am 19 ani și ma gândesc sa îmi vând mașina actuala și sa cumpar un E, însă mai aștept sfaturi happy Nucaut sportivitate, nu conduc deloc sportiv, dar îmi place senzația de tracțiune spate și controlul și BMW Seria 5 F10 e cât de cât Ok, dar parca E e altceva fata de F10, mai lung, mai lat, cu motor din câte am înțeles mai bun decât 2.0 N47 de pe F10.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Da, corect, pe F10 trebuie evitat motorul N47 din cauza lantului, dar ai multe alte opțiuni bune, mai ales motoarele cu 6 cilindri în linie. În rest F10 este o mașină foarte bună și mai potrivita pentru vasta ta. Eu am un F10 523ia, motor de 3 litri aspirat și sunt foarte mulțumit de ea. Consumul nu este de speriat, chiar dacă este benzinara, cutia automata în 8 face minuni la drum lung.
Dacă nu te temi de taxele de la un motor de 3 litrii, la banii ăștia poți sa te uiți chiar și la un Cls.
Alte mașini europene mari cu tracțiune spate nu îmi vin acum în minte.
Dacă vrei totuși ceva mare, dar cu tracțiune fata, te poți uita și la un A6 sau chiar Skoda Superb.

| anonimuser1 a răspuns:

Depinde si cati km are la bord.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru anonimuser1):

144.000 km, înmatriculat in tara de noua, istoric verificabil Mercedes și Rar

| anonimuser1 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Esti incepator?

| AndreiAndrei260111 explică (pentru anonimuser1):

Da