| VortexLuz a întrebat:

Ce părere aveți de motorizarea 1.6 Benzină pe Opel Astra H 2006/2007? Vreau să știu dacă este un motor rezistent, fiabil, care trage cât de cât și consumul.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ca sa primesti raspunsul corect, trebuie sa indici si codul motorului, pentru ca s-au montat in paralel mai multe variante (de ex Z16XEP, Z16XER).
Nu stiu sa iti spun despre acestea, insa am avut X16XEL si Z16XE, din care sunt derivate si cele de pe Astra H. Ambele sunt cunoscute ca si consumatoare de ulei, totusi cu cel de al doilea nu am avut aceasta problema, poate si datorita uleiului utilizat. Mi-a recomandat cineva Liqui Moly si la al doilea nu am avut consum de ulei, dar nu am termen de comparatie pentru ca i-am pus din prima Liqui Moly. La primul in schimb completam 1 l la 3000 de km.
In privinta fiabilitatii, partea mecanica duce linistit 500.000 km, daca primeste la timp ce trebuie. Electronica mai face probleme, dar orice senzor costa in jur de 150 de lei si in general sunt usor de schimbat, deci nu e mare stresul. Si in general, cand ceva cade, masina intra in regim de avarie, se aprinde martorul in bord si poti circula linistit mult si bine, cu turatia limitata la 4500. Se mai plang unii de EGR, care cu minimum de cunostinte se poate curata periodic, eu unul nu am avut insa treaba, desi am tinut masinile mult timp.
O mentiune ar fi ca ambelor motoare le-au placut bujiile cu marca GM sau stifturi de 5 lei bucata. Am testat NGK, Bosch, Beru, fise de tot felul, degeaba... media a fost undeva la 1500 de km, dupa care dadeau semne de oboseala. De cand am pus GM insa, am scapat de grija asta.
De tras trag foarte bine pentru o masina fara pretentii sportive. Cei 100+ cai putere raspund bine la acceleratie si sunt absolut suficienti pentru clasa ei. Daca vrei spectacol, exista motorizarea
de 2l, 197 cai...
In privinta consumului, pe X16XEL am scos 6, 8 la drum, traversand tara si undeva la 9, 2 in oras, fara a conduce "la consum". Z16XE, care in principiu este acelasi motor, dar trecut de la Euro2 la Euro4, este putin mai gurmand. Cel mai bun consum pe care l-am scos cu acesta e 8.3, iar in oras se apropie de 11, dar pe cutie automata.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am avut de-a face decat cu 2-3 exemplare, si nu am vazut nimic nasol la ele, dar iti recomand sa citesti/intrebi pe forumurile astea:
www.clubopel.com
www.astraclub.ro

| venividivici2017 a răspuns:

Eu am o asemenea masina...din pacate.Cam mancatoare de ulei!

| Constantin_Stefan_1975 a răspuns:

Părerea mea este ca e ok. Consumul bun.