| costy69 a întrebat:

Ce părere aveti de motorizarea 1.7 D de la Opel? Unii spun ca e un motor cu probleme, injectoare ect.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde la ce generatie te gandesti.
1.7 D e motor facut de Opel, fara turbo, si am auzit ca sunt rezistente.
1.7 TD/TDS e motor facut de Isuzu, trage mult mai bine, consumul e ok, insa apar probleme cu supraincalzirea, si deformarea chiuloasei. Eu sunt la al 2-lea Opel cu motor de asta, la primul nu aveam probleme cu incalzirea, insa avea injectia si turbina cam obosite, actualul merge 'ceas', dar trece temperatura de 100 de grade, cand urc prin zone mai dificile.
Cu injectoarele nu o sa ai treaba, decat daca vorbesti de motorizarile mai noi, 1.7 CDTI, care au injectie cu rampa comuna. Nu sunt probleme deosebite cu ele, insa toate motoarele cu injectie de asta (de la toti producatorii) sunt foarte sensibile, daca pui motorina 'nepotrivita' se infunda imediat.

Răspuns utilizator avertizat