| VOLVO4LIFE a întrebat:

Ce parere aveti de noua Dacia Logan?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Destul de ok.
Aspect exterior mai bun (furat de la VAG), bordul e frumusel si el. Pacat ca n-au mai coborat nici acum spatele ala, e aiurea asa sus, si din cauza asta se si manevreaza ca naiba (ma refer la berlina, MCV e ok).
Ce nu imi place e ca au cam taiat din motorizari. Au bagat 1.2 16v in loc de 1.4 mpi. E un motor foarte economic din ce am auzit, dar l-am condus si e super puturos; nu smuceste, nu tremura, dar parca nu raspunde deloc la acceleratie. Apasam pe pedalele alea, masina mergea inainte, dar parca n-o controlam eu. Cuplu varza.
Iar cealalta motorizare pe benzina e 0. 9tce. N-am condus-o, am auzit ceva laude, dar tot nu-mi place ideea. Pur si simplu e o capacitate prea mica pentru o masina de dimensiuni maricele (chiar daca e usoara). Bine ca au lasat DCi-ul, care e destul de reusit. Din pacate nu e un motor care sa duca sute de mii de km (cum erau cele 1. 4mpi), dar macar consuma foarte putin si trage bine. Problema la ele e ca daca alegi curea proasta sau mecanic amator la schimbul de distributie te poti trezi cu supapele indoite (stiu multe cazuri), iar daca nu stai sa tii motorul ala in puf, situatia se transforma intr-un scenariu horror. Am vazut nu unul, ci mai multe motoare 1. 5DCi (pe Logan si Megane), cu pistoane topite/sparte, chiuloase topite si ele. Din cate am inteles, tot cosmarul incepe de la cate un injector care se blocheaza pe deschis...
Deci, pare ok noul Logan, dar nu l-as lua decat daca as lua de nou un DCi, sau un 0.9 TCe, daca intr-adevar se descurca.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bordul e urat, partea exterioara acceptabila, spatele imi place mult partea cu farurile cand se vede cand mergi in spatele masinii in rest nimic.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dacia? Nu ie buna fratele meu, ma lesi...
Las' mai bine folțvagin d-ala, ca e mai rezistent si mai stabil pe drum! Mie imi place sa fug cu 200 la ora pe toate gropile si hartoapele. Cu aproape 10.000 de Euro cat costa cel mai amarat Logan 2 imi trag super Biemweu sau Haudi secand hend vechi de 10 ani, sa moara toata parcarea (oricum numa acolo sau in service va sta). Las ca vad eu cum il intretin, mananc paine cu zacusca daca e. Asa trebuie sa faci cand alegi o masina, trebuie sa fii prost, superficial si impulsiv. Tre sa ai masina adevarata, nu intelegi tu smecheria.