| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de opel astra g si renault laguna 1? care vi se pare mai buna mai puternica?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe mine nu m-a supărat Renault-ul, optez pentru el. Este părerea mea.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Astra G are consum mai mic,frane eficiente, stabilitate in viraje, piese mai ieftine.Si e masina Germana nu Franceza!

| BassHunter13 a răspuns:

Eu am avut amandoua masinile! dar Astra G avea moto 1. 7DTI o masina foarte buna consum mic foarte mic merge foarte bine dar singura "boala"la ele este cu calculatorul intra combustibil! De preferat este cand iti cumperi o Astra G este sa desfaci calculatorul si sa vezi daca are lichid(calcularotul ii sus in centru sunt 2 cutiute prins cu 2 cleme, cu o surubelnita desfaci clema si apoi cutia si te uiti, un calculator ii 250e)
Renault Laguna ii o masina bunicica! Motor 1, 6 16V din cate mai tin eu minte! De mers merge foarte bine dar are consumu putin mai mare in jur de 9-10 fata de astra g(4.5 %afara...si 6,5-7% oras... mixt 6)la laguna sunt piesele putin mai piperate decat astra g!
Parerea mea este sa iti iei un OPEL ASTRA G!(diesel)de preferabil.Dar daca iti iei Benzina vezi sa nu fie motor ECOTEC pentru ca sunt cele mai proaste si consuma foarte! Motor simplu sa fie!(app scrie pe el Ecotec de care sa te feresti) Mult noroc

| BassHunter13 a răspuns:

Tu nu sti nimicalaughing) Cum poti sa faci o comparatie Opel -renault!laughinglaughingdoamne ar fi mercedes -Trabant!laughinglaughing Astra ii mai puternica de 10 ori decat laguna! Eu m-am gandit ca poate ai vrea sa iti iei opel si ti-am zis la ce sa fii atent!

| Simpatic a răspuns:

Corect ce a zis onasis, am condus un mercedes ultimul tip la 100 frana in cati metri franeaza cu o viteza de 50 un astra de asta sau laguna.dar neah depinde cati bani esti dispus sa investeti, dintre cele doua astra! tot ce e frantuzesc e mai scump la piese decat deutchland

| NotoriusBIG a răspuns:

Salut.Am amandoua modelele.astra g caravan 2.0 tdi 111 cp care are geamuri electrice fata si clima.laguna 1caravan :geamuri electrica fata/spate,robot vocal, climatronic... bine, abs au ambele.laguna mea e de 1.8 16v 120 cp...astra nici nu "pute"(scuzati expresia)pe langa laguna + ca arata mult mai bine ca un astra.e mult mai spatioasa, MULT MULT mai comfortabila si mai placuta.Pararea mea e ca Renault Laguna 1 e si mai buna, si mai frumoasa si mai puternica decat Opel Atra G.Numai bine!

| RB26DETT a răspuns:

Nu stiti nimiiiic sorry dar eu nu vorbeam de consum de astea,eu vorbeam de ce are masina ca atributii, mie un laguna tip lung mi se pare mai incapator si mai fain decat un opel, are un baiat un opel astra g cu motor 1.200 l cu 65 cp pe benzina si se da mare ca e mai rapida si mai buna decat un renault laguna 1 tip lung(si opel tot tip lung) pai renault laguna 1 are unchiul meu si mi se pare o masina super, deci... masina are motor 1.800 l cu 120 cp turbo diesel are robot vocal,aer conditionat,geamuri oglinzi electrice, incalzire scaune, nu stiu cate air bag-uri abs, si pare de 10000000000000 de ori mai aratoasa decat un opel astra g, pe langa asta opel astra g are:aer conditionat, abs oglinzi electrice (a era sa uit renault laguna are 6 boxe) opel-ul are 4(nu conteaza boxele) da nu are robot vocal nu are geamuri electrice,incalzire scaune? astea? unde? sunt? si putere mica, abia urca un deal, si sa va spun eu am o dacia solenza din 2003 cu 358248 km parcursi 75 cai putere motor renault pe injectie 1.4 mpi consum de 5% si inca merge nu are probleme cu toate ca nu are abs oglinzi electrice, ce daca? merge mai bine decat un opel astra g, ma asteptam ca eu sa vad raspunsuri pozitive pentru renault si negative pentru opel dar se pare ca doar o persoana e cu picioarele pe pamant si stie ca renault e mai bun decat opel.

| Sofer a răspuns:

Nu mi-a placut niciodata renault. Opel Astra G 1.6 16v sau 1.7 diesel e foarte buna.

| kapelini a răspuns:

Daca ambele masini au motoare benzina alege Opel daca e diesel Laguna.Asta doar pentru consum de fiabilitate nu stiu mai nimic.

| SkyNNNeT a răspuns:

Astra g.winking

| lagunatnt a răspuns:

Parerea mea. daca vrei sa faci o comparatie, o poti face dar la aceeasi motorizare. opel astra G 1.6 cu 101 cp iar laguna la 1.6 are 107 cp.cat despre consum, un opel la 1.6 are 5, 5-6 mixt iar laguna 1.6 are 6-6, 5 mixt.cat despre ce spune raul 13 se inseala.motoarele ecotec sunt mai bune.iar despre confort nu se poate face o comparatie, castiga laguna clar.la stabilitate, fiabilitate si cam tot ce vrei castiga iar laguna. dupa cum am spus o comparatie o faci la aceeasi motorizare si aceleasi dotari.dar ori cum ar fi laguna castiga.am avut si opel astra G si acum am o laguna 1 si nu se compara.