| VortexLuz a întrebat:

Ce părere aveți de Vw Passat 2003, Berlin, 1.8 T 150Cp benzina? Vreau să știu daca este o mașină fiabilă, dacă fuge, daca este scumpă întreținerea si consumul daca este ff mare.

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Modelul asta e un model de lux, deci nu este tocmai fiabil.
De fugit, pe unde vrei sa fugi cu ea? Pe drumurile din Romania? Ma faci sa rad.
Consumul e mare, pentru ca e veche si are si motor mare.
La o masina de 1.8, impozitul e mare si asigurarea, la fel. Mai ales ca presupun ca pe permisul tau de conducere inca nu s-a uscat de tot cerneala. Ah...si se cheama berlina, nu Berlin, ca nu-i totuna.

| Violleta2022 a răspuns:

ESte o masina batrana, de 15 ani, normal ca are consum mare, totul este deja obosit si ros.
Cauta ceva la 6-7 ani vechime, si la 1.6 ca consumul sa fie si mai mic.

| VortexLuz explică (pentru Violleta2022):

DonnaAlba, nu are nici-o treaba vechimea unei mașini cu consumul. Cunosc oameni care au Jeep-uri fabricate în 1997 cu motoare de 2.5 benzină care scot consum de 10%...Consumul îl faci doar tu, prin stilul de condus. Nu poți spune despre o mașină de 15 ani că are totul ros si obosit, asta ține doar de cum a fost întreținută de fostul proprietar. Ți-am zis, am prieteni care au mașini din 97 și unele dintre ele arata si functioneaza mai bine decat astea mai noi. Totul constă, în felul cum a fost întreținută...

| Violleta2022 a răspuns (pentru VortexLuz):

Este doar o perceptie eronata, ca arata si functioneaza la fel de bine ca astea noi. Nici o masina veche, indiferent de cat ai lustrui-o nu va arata la fel de bine ca una noua.
In plus, nici un posesor de vechituri nu va recunoaste ca harbul lui, consuma atat de mult, dar este dovedit, ca o masina veche, nu poate consuma la fel de putin ca una noua sau ceva mai noua.
Vad ca in tara este o moda a snobului fudul, nu are bani sa-si cumpere ceva nou, dar nu vrea sa-si cumpere nici o masina autohtona de cativa ani, preferand vechiturile aruncate de straini, in care baga mii de lei dupa aceea sa le puna la punct si sa functioneze doar, indiferent ca sta toata ziua sa regleze la ea, ca oricum o sofeaza doar duminica, cand iese pe sosea sa arate la prieteni ce masina are el.
Nici o masina de 15 ani nu are consumul redus, doar daca-i pui motor nou nout pe ea, ceea ce ma indoiesc ca ar face cineva asta, pe un harb.
Sa-mi fie cu iertare, dar nu sofez de azi de ieri si am vazut diferenta intre o masina veche si una noua, sau relativ noua, de cativa ani si consumul de combustibil.

| VortexLuz explică (pentru Violleta2022):

Văd că nu prea ai înțeles la ce m-am referit. Eu nu am spus că o mașină veche este mai bună decat una nouă ci doar ca unele dintre ele arata si functioneaza mai bine decat cele noi. Nu stiu câți ani de șoferie ai tu in spate dar observ ca nu prea te-au ajutat cu nimic. Tu nu înțelegi niște chestii, consumul unei mașini îl faci doar tu prin stilul de condus...Eu nu știu ce oameni ai intâlnit tu de ai zis ca le scot doar duminica la plimbare dar iti gatantez eu, ca o masina bine intretinuta si condusa cum trebuie este foarte buna, indiferent cat de veche este. Dupa cum ti-am spus, am prieteni cu Jeep-uri din 97 care arata foarte bine si functioneaza foarte si crede-ma ca merg cu ele, adica le bagă si la off-road si n-au nici-o problema cu ele. Masinile astea noi sunt făcute doar pentru consum, in rest nimic. Numai plastice si pica imediat. Asta e si ideea de piata, sa se strice cat mai repede si sa se cumpere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VortexLuz):

Am aproape 30 de ani de soferie, unde sofez zilnic intre 50 si 100km si am sofat diverse masini, de la Dacia 1300, pana la Ford, BMW, Volvo, Toyota, Mazda si Nissan.

Total de acord cu tine, ca stilul de condus influenteaza partial consumul de combustibil la o masina, dar nu asta am vrut sa spun, ci de faptul ca o masina veche, are consum mare de combustibil, indiferent cate reparatii ii faci tu, pentru ca un motor vechi, rodat, este tot vechi si tot consuma.
Am vazut cat se carpesc prin Romania toate vechiturile si daca o tii cu saptamanile in fata casei, normal ca masina nefolosita nu consuma, dar un harb din 97, sa nu-mi spui tu ca consuma mai bine ca una din 2003 (5 ani vechime), pentru ca nu te cred.
Aici nu vrobim de masini de cativa ani vechime, ci de una cu 15 ani vechime, care-i rodata la maxim si imposibil sa o mai faci tu noua, indiferent de cat o freci si cate piese ii schimbi.

| VortexLuz explică (pentru Violleta2022):

Doamnă, consumul este cu dus și întors...Doar nu comparați dvs un Jeep din 97 cu motor de 2.5 benzină vs un Passat 2003 1.6 benzina, hai să fim seriosi...Și de fapt numai vreau să mă cert, pana la urma eu unul sunt de părere ca daca-ti place o anumita mașină nu te uiti la consum si nici la anul ei.

| xerxes1 a răspuns (pentru VortexLuz):

O sa ramana surprinsa tanti sa afle ca exista masini vechi care merg mai bine decat orice a avut ea vreodata.
https://www.youtube.com/watch?v=lFHtnIyLd6A

| Violleta2022 a răspuns (pentru VortexLuz):

Problema este alta, eu stiu ca iti place o masina cat mai mare, ca-i specifica romanului sa arate el ce poseda, dar cand nu-ti poti perite sa platesti benzina atat de scumpa, ce folos sa tii monstrul in curte si sa-l stergi de praf, daca nu ai bani de benzina ca sa iesi zilnic cu ea la plimbare?
Imi pare rau sa-ti spun, dar asta este snobism.
De ce nu ti-ai lua ceva mult mai mic, consum redus de petrol, dar sa iesi zilnic cu ea, ca sa-ti faci treburile.
Eu una, chiar nu pot sa inteleg de ce vreti musai sa va luati vechituri, ca sa va laudati cu ele evident, dupa care va plangeti de consumul mare de carburant si de plata lui.
Ia-ti o masina mica, usor de sofat, usor de parcat, consum redus de combustibil, usor si ieftin de intretinut si reparat, la nevoie.
Masina este o unealta de care te folosesti sa-ti usurezi munca si timpul, nu un obiectd e lux sa-l tii in fata portii, sa-l stergi de praf si sa-l arati prietenilor ce "cal" ti-ai luat.
Cand esti sarac lipit pamantului, nu-ti iei mercedes, iti iei caruta, ca atat iti permiti, iar intretinerea te consta mai nimic!

| VortexLuz explică (pentru Violleta2022):

Doamnă, eu cred că dvs aveți chef de ceartă. Nu știu ce persoane ați întâlnit dvs de să-și ia "vechituri" si să le țină în curte pe post de exponat dar eu v-am zis si vă mai zic o dată, am prietenii care au masini vechi care merg fără probleme si nu se plâng nici de consum. Eu nu am zis ca vreau sa-mi i-au o masină veche ci doar am intrebat despre ea. Și în legătură cu acele afirmații gen "sărac" sau alte bălării pe care le-ați spus acolo, vă rog sa vă abtineti prin a mai jignii. În cazul in care v-ați referit la mine că aș fii sărac, vă zic sincer să nu vorbiti daca nu cunoașteti. Și haide-ti sa închidem subiectu deoarece ne dăm la vorbă lungă si fara rost + de alta ca mi-ați demonstrat ca degeaba aveti acea experineta in condus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VortexLuz):

Nu baiete, nu vrea sa ma cert cu tine, nici sa te jignesc, vorbeam la modul general despre masinile vechi si banii bagati in ele.
Dar fie cum vrei tu, cumpara ce vrei si vei vedea daca merita ori nu.
Nu uita: prietenii care s-au fript cu vechituri, nu vor recunoaste niciodata asta, ca-i in joc prostia lui, deci, nu va recunoaste niciodata asta, in fata prietenilor.
Dar intreba-i cate mii de lei au mai bagat in masina aia, dupa ce au cumparat-o, ca sa vezi cat merita sa cumperi o masina veche si cat nu.
Sper sa ai intelepciunea, sa-ti iei ceva ce nu vei regreta vreodata!

Nu-ti fa probleme, nu te mai stress cu comentariile, am plecat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam complicat sa intrebi de fuabilitate la o masina de 15 ani si cine stie cati proprietari care au ingrijito sau nu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Semi fiabila, adica nu are alta problema cunoscuta, decat bratele, care costa pe jumatate cat masina, si se duc in 5000km.
Fuge ok (daca ai bani de tuning, faci multe cu motorul).
Intretinerea e foarte scumpa pentru ce ofera, dar consumul e decent (la mers normal).

| relian a răspuns:

Nu stiu unde vrei sa fuga masina laughing dar cred ca fuge, orice masina fuge nu? Daca e fiabila, pai asta depinde de ala sau aia care au avut-o inainte, cum au intretinuto.Deci poate sa fie buna sau poate sati manince zilele laughingin ce priveste consumul ai asa:12.5% in oras si 8.5% in afara.Cine spune ca face 7% poate aia in vise.Ce iti arat eu este de la fabricant, deci nu poate veni oricine sa spuna altceva.Aia este doar parerea lui, dar nu e si real. Daca o mai si tunezi cum spune respectivu ajungi sa faci cred a 14 % sau poate si mai mult.Cand cresti CP aia nu merg doar cu aer laughing Consumu nu se ia la cati km ai la bord ci se ia fctie de franari, deci in afara poti sa mergi si cu 60 si cu 50 tot consumu ala il vei avea, conteaza sa nu bruschezi si sa nu se franze, de aia se spune in afara orasului, se are in vedere ca mergi asa intins fara franari.Aia de fapt duce consumu sus, faptul ca franezi, apoi ca masina sa o ia iar din loc se consuma mult, si asa cu cat mai multe franari cu atat consumu creste.De fapt cand se spune in afara orasului este impropriu spus, este de fapt pe autostrada, acolo nu ai semafoare nu ai nimic mergi zbarnanind.In afara orasului ai limitari de viteza, poti avea semafoare si etc.In sf cam asa sta treaba cu masinile.
Intretinere cum sa fie ca la orice alta masina,ce faci la alta masina faci si la asta, frane, cauciucuri, suspensie, a ta cred ca sigur trebuie facuta la cati ani are, sau daca nu-i rea mai mergi. Ulei si chestii ce se pune la orice masina. Daca le faci tu personal te va costa exact cat te costa la orice alta masina.Bine conteaza si ce ulei pui,ce placute de frane,astea le poti alege tu,mai de calitate sau mai slabe,este alegerea ta.
Referitor la depasiri, orice masina atinge viteze mamri mai ales cand sunt deja in mers, deci nu te gandi ca asta e ceva o racheta si alea diesel is melci laughing deci nu depasesti nimic stai linistit, alea diesel prind cam aceiasi viteza ce prinde si asta pe benzina.
Nu stiu de unde ideile astea vai daca e pe benzina zbori laughing intr-adevar la demaraj acolo da, dar cand deja esti in mers, totu depinde de CP.Tu cu rasnita asta de passat nu poti depasi una care are mai multi CP n-ai cum deci fluieri a paguba in cel mai bun caz laughing

| xerxes1 a răspuns:

Masina aia este o legenda vie.
Se poate tuna oricand la 200cai cu bani putini, fuge de rupe pamantul, consumul este in functie de talpa.
La drum intins la 90 la ora consuma cam 7%.
Dar daca accelerezi depaseste lejer cam orice 2. 0tdi de orice marca.Chiar si Audi 2.5 tdi.
In medie cam 10%.Se poate pune si GPL daca faci km mai multi. Pierzi doar vreo 10 cai.Dar cheltuielile scad la jumatate.
Si tot treci fluierand pe langa tdi-uri noi noute de 150 de cai.
DonnaAlba bate campii ca doar atat stie sa faca.
Relian a avut doar biciclete pana anul trecut.

| alexwahl a răspuns:

Cu ceva timp in urma, am avut un A6 1.8T. Masina ajunge si la 250km/h. Asta iti garantez. Consumul e maricel. In medie consuma 10 %.Pe autostrada consuma cam 7, daca mergi cu ea 130-140 km/h. Motorul nu sta turat la viteza mare. E o masina comoda si rezistenta.