| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ce părere aveți despre mașini noi disponibile prin programul rablă 2020? E mai avantajos să cumperi una nouă sau la mâna a doua?

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vrei masina noua vezi kia - hyundai - toyota - honda. Un hibrid de toyota te ajunge la 20.000€ max dar nu are extrasuri e varianta basica. In oras merge pe curent si afara pe benzina. Se reincarca la fiecare franare. Toyota merita se tot discuta ca e 2a marca fiabila dupa lexus deci nu fac piese ca la bmw sa cada jos dupa 30. 000km

| antimulte a răspuns:

Pentru cine vrea o masina noua, din diverse motive (personale, garantie etc) e un program benefic. Ai garantie, niste revizii gratuite si alte avantaje la alegerea masinii. Plus ca retragi o rabla din circulatie care merge la fier vechi. E ok si varianta SH daca vrei o masina buna pe care nu ti-o permiti noua, dar trebuie verificata extrem de bine, sunt multe tepe, epave si smecheri.

| Simpatic a răspuns (pentru antimulte):

Pentru ca golanii s-au facut afaceristi parol samsari!

| mgtow a răspuns (pentru antimulte):

Garantia se plateste, nu e normal dar are un cost.

| antimulte a răspuns (pentru mgtow):

Tot 10000 primesti bonificatia pentru electrica... indiferent cat costa ea. Alegerea e a fiecaruia. Nu se ocupa dealerul, banii ii primesti inapoi dupa achizitie, deci trebuie sa ai toti banii la inceput, cel putin asa am inteles eu de la dealerul Renault. Iar cu garantia cam asa e, aia de baza e gratis, dar daca daca optezi pentru aia extinsa, revizii etc au pachete care se plătesc si e putin cam teapa asa de marketing. Ca si reclama la Logan cu rata de 40 de euro pe luna, nu afli decat la achizitie ca trebuie sa dai 4000 avans.

| mgtow a răspuns (pentru antimulte):

Niciodata nu stii ce face ala la masina cand e dupa usa. E un service care are camere si vezi tot ce fac din sala de asteptare in Brasov. Eu ziceam la masina hibrida cat % de discount ofera guvernul? Macar 5000€?

| antimulte a răspuns:

Plus voucherul. care e decent, minim 6500 lei pentru o masina normala. Pentru hibride sau electrice obtii chiar mai mult.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru antimulte):

Eu mă gândeam să achiziționez o mașină nouă, dar alții spun că nu merită. Mie mi se pare e foarte bun programul rablă. Nici nu știu ce să aleg ori pe benzină ori electrică. happy Aici spui foarte bine.

| Nemessys a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Din punctul meu de vedere s-ar merita o masina aproape noua. happy
Cu putini km si din 2019/18/17. Ideea este ca o masina isi pierde din valoare destul de repede si daca acum cumperi o masina noua cu 20.000 de euro, peste 2-3 ani o dai cu 12.000 de euro si nu merita. Mai bine ai lua una aproape noua la un pret in avantajul tau.

Cat despre benzina/ electrica.
Ba chiar nu stiu ce sa zic... Daca stai intr-un oras mai dezvoltat unde ai statii de incarcare sau chiar la casa si faci curse numai si numai in oras, atunci da, ia-ti o electrica. Scapi de impozit si de toata partea mecanica, distributii, pompe, ulei, filtre etc. Daca faci drumuri mai lungi, atunci benzina.
Eu is la incep si chiar vreau sa ma bucur de masinile cu motor termic si cu cutie manuala cat inca mai exista, ca dupa o sa fiu si eu,, obligat" sa trec pe electrica care oricum are cutie automata. sad.

Te poti folosi de programul rabla pentru a lua una electrica. ai reducere de 10.000 de euro. happy Eu zic ca merita sa profiti de oferta ca mai tarziu nu o sa fie.

| antimulte a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Calculeaza nevoile pe care le vei avea de la masina respectiva. Tine cont ca noi nu prea avem infrastructura pentru aproape nimic, mai ales statii de reincarcare la masini electrice. Daca vrei sa faci o naveta de 100 km pe zi iesi mai bine cu una pe motorina sau una pe benzina pusa pe GPL. Daca nu faci mii de km lunar cu ea, merita si una pe benzina, daca mergi doar in oras si f rar iesi din localitate si atunci pe distante in range-ul masinii, poate merita si o electrica. In afara de voucher rabla pentru casarea celei vechi primesti inapoi si 10.000 de euro de la stat ca iti iei o masina fara emisii de noxe.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru antimulte):

Eu stau la casa și pot încărca mașina electrică, noroc mai sunt câteva stații de încărcare în zona mea. O sa calculez tot. Știu care e treaba. Dar eu am înțeles că când cumpăr o mașină electrică, primesc 10. 000 euro, așa e? Și pe lângă 10000 euro mai achit și eu banii mei în plus. Mă înșel?

| antimulte a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Vezi Renault Zoe sau Nissan Leaf de exemplu. Nu au range de Tesla, dar le poti incerca, te programezi pentru un test drive si te joci cu ele fara a fi obligata sa si cumperi. Eu am testat Zoe deja, draguta foc jucăria dar cam mica pentru nevoile mele.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Nemessys):

Mașinile pe benzină nu cred că dispar așa devreme, cele pe diesel da. De asta vreau să profit de programul asta că mi se pare foarte bun. Eu am înțeles că pot primi 10000 euro de la stat când cumpăr o mașină electrică, mă înșel? Și așa e cu valoarea mașinii, se pierde ușor valoarea mașinii, scad ușor prețurile când nu mai sunt noi. Nici alea din 2017-2018 nu sunt vechi, sunt aproape noi. Sunt foarte acceptabile.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru antimulte):

Cum e Zoe?

| Nemessys a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Pai tocmai aia am zis si eu. Primesti recudere 10.000 de euro. Bine, nu te gandi ca daca prinzi o masina la 12-15.000 de euro, o sa mearga. Mi se pare ca trebuie sa reprezinte macar 50% din valoarea masinii. Adica daca ai pus ochii pe o masina de 20.000 de euro, primesti reducere de 10.000.

| antimulte a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Pe scurt, e funky. Mica, fasneata, demarajul e un vis desi e controlat de ECU, e usor de parcat, dotari decente pe cea testata, adica are tot strictul necesar, pare usoara dar nu e chiar asa, bateriile au greutate, nu te dezechilibreaza o masina cand trece pe langa ea. Pentru o persoana, familie tanara cred ca e foarte ok. Dar daca ai drumuri pe la tara, vreun copil, trollere de dus pana la aeroport... e mica, nu am avut destul spatiu in ea cum speram.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru antimulte):

Înțeleg. La urmă ți-ai luat mașina?

| antimulte a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Din pacate nu. Din cauza range-ului pe deoparte si a marimii la interior si porrbagaj pe de alta parte... Mai caut sa testez ce se mai poate, daca nu probabil ma orientez spre o Toyota Auris hibrida anul asta sau cel viitor.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru antimulte):

Este Peugeot e-208, e electric. Dar are autonomie de 340 km, costă 29000 euro fără program rablă plus. Cam costa 18000 euro cu TVA inclus prin programul rabla.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Nemessys):

Înțeleg ce spui. Am găsit mașini electrice între
20000-29000 euro fără reducere.
Autonomie au între 300-340 km.

| antimulte a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Am auzit si eu de ea, dar nu o stiu, nu am incercat, nu stiu ce sa zic. E ceva mai noua fata de Zoe sau Leaf, e-Up si ce mai e pe piata. Electrice vor aparea de acum periodic de la toti producatorii. La anul pana si Dacia lanseaza cateva versiuni electrice, aparent si Duster. Dar personal, si te sfatuiesc sa faci la fel, eu nu le apreciez si nu le critic pana nu le incerc ca sa pot lua o decizie. Sunt niste mii sau zeci de mii chiar si cu rabla, nu e usor de ales, nu e o cafea noua de incercat... Înțelegi tu.

| mgtow a răspuns (pentru antimulte):

Stai asa la masina hibrida de 31700€ cat ofera guvernul? Se ocupa showroomul cu chestia aia direct?

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Termenul cu aproape nou este relativ, ar fi o masina din 2017/2018 noua daca ai face 10-15k km pe an, dar daca iti iei una din Germanica sau Olanda sau mai stiu ce tara si aia au facut 70k km /an, nu as mai zice ca 3 ani x 70.000 km = 210.000 km mai este aproape nou.
De la mine de ex. poti cumpara o masina de 2 ani aproape noua, ca fac 10.000 km pe an, am doua de asta nu le pot rula pe amandoua cate 20k km asa ca fiecare primeste mai putini km decat daca as rula una singura.
Deci e cu du-te vino.
Oamenii care cumpara masini noi nu sunt prosti, de obicei primii 3-5 ani nu bagi bani intr-o masina luata de noua, problemele apar cand? incepand cu anul 5, cand ce credeti? atunci cand scapa neamtul de ea, o cumpara samsarul roman si o vinde la "fraieri", apoi cumparatorul ramane cu paguba: ba e infundat EGR-ul, ba pica turbina sau e fisurat furtunul turbo, ba radiatorul, ba intercoolerul, ba pompa inalte ba caseta de directie, ba filtrul DPF are probleme, ba catalizatorul etc
De aceea recomand o masina pe benzina cu motor aspirat, astea au mai putine piese care se pot defecta, indiferent ca vorbim de o masina noua sau una second hand.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Înțeleg. Și ce e mai ok? Mașina nouă puțin cheală la dotări cu zero km sau mașina sh 2-3 ani cu puțini km de la primul proprietar?

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu n-as putea raspunde pentru tine, adica alegerea iti apartine, ia in considerare si postarea de mai sus a lui frank51, in care el spune ca daca ai bani de o masina noua si ti-o permiti cash merita daca nu nu merita sa o iei facand sacrificii (aici banci si rate).
In cazul in care nu ai banuti prea multi iei una second hand cum ai zis si tu daca este de la cineva de incredere care sa fie si unicul proprietar, astfel stii ca ai luat o masina buna care nu a trecut prin 10 maini si nu se stie nici schimbul de ulei cine cum l-a facut, daca a fost facut.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Eu am doar 15000 euro. De asta zic ca merita mașina nouă sau sh. Mulți spun pro și contra.

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Pai cum ti-am zis uneori este mai ok noua dar cheala alteori mai ok este veche dar full, pana la urma chiar de as zice o varianta sau alta tu poti alege diferit de mine.
Daca ai gasit o masina full option cu km reali si putini cu revizii la zi, cu proprietar serios care sa nu fie samsar si iti place acel model atunci cumpara second hand, in alte conditii eu n-as da 15k euro pe o masina second hand, alta decat noua, si am avut si eu masini multumesc lui Dzeu ce au costat cat un apartament de lux.
Alegerea iti apartine draga mea.
Nu uita ca o masina se cumpara in functie de necesitate si utilitate, adica degeaba mi-as lua un Lamborghini daca el ar sta numai in parcare sau nu m-am putea folosi de el cand merg la vanatoare eu fiind sa zicem vanator.
Deci consider ca o masina este o necesitate si se alege in functie de nevoie, de aceea de cativa ani incoace exista masini in segmentul masini de oras, cu alea nu te poti catara pe dealuri, cu ele mergi doar pe drum asfaltat.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Și ce mașini noi sunt la 15000 euro? Spune-mi mașinile. Nu sunt bogată ca alții. Nici dacă eram bogată nu dădeam mai mult de 15000 euro pe o mașină nouă, tot pierzi valoarea la mașina când va fi veche. Fier e tot fier. Tu ai da 9900 euro pe o mașină nouă cheală, pornire la cheie, geamuri electrice în fata și spate geamuri manuale cu macaraua, radio cu CD, faruri simple?

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu stiu exact dar am sa caut cateva exemple in acest buget de 15.000 de euro, voi cauta doar masini pe benzina de cilindree mica cat mai chele adica fara optiuni si prostioare, atentie nu zic ca cele mai fiabile. Oricum in ziua de azi termenul chel este cazut in desuetudine, atata timp cat majoritatea masinilor au faruri xenon (nu zic ca multe au led), servodirectie,geamuri electrice fata, sau fata+spate, AC, cd-player, scaune+volan reglabile etc deci cat tot ce are omul nevoie, a ca unii vrem optiuni sa ne faca masaj scaunele, incazire si ventilatie in scaune, faruri adaptive, directie adaptiva si sasiu dinamic si oglinzi 3D asta este alta chestie, dar la bugetul asta de pana la 15k euro eu zic ca vei avea ce-ti trebuie la o masina noua.

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Deci masini noi de oras in special cu un pret maxim de 15k euro echipare medie, atentie aceste preturi sunt aproximative de pe siteuri de specialitate, in realitate pot varia, si nici nu cuprind pretul vopselei metalizate sau alt tip de vopsea dupa caz :

Skoda Fabia facelift 1.0 Benzina Turbo (TSI) 110CP Aut7 Smart : 15.380 euro
Skoda Rapid facelift 1.0 Benzina Turbo (TSI) 95CP Aut7 Ambition :15.000 euro
Toyota Yaris 1.5 Benzina (VVT-i) 111CP Man6 Terra : 14.300 euro
(! apare in curand in oferte modelul nou, facelift la acest model de toyota)
Suzuki Swift 1.0 Benzină Turbo Mild Hybrid (Boosterjet SHVS) 112CP 4x2 Man5 Spirit : 15.200 euro
Suzuki Baleno 1.2 Benzina Mild Hybrid (Dualjet SHVS) 90CP Man5 GLX : 15.100 euro
Suzuki SX4
Suzuki SX4 1.0 Benzina Turbo (Boosterjet) 112CP 4x2 Man5 Cool : 14.500 euro
Citroen C3 1.2 Benzina (PureTech) 110CP Aut6 Feel : 14.500 euro
Citroen C-Elysee facelift 1.6 Benzina (VTi) 115CP Aut6 Shine : 14.400 euro
Volkswagen Polo 1.0 Benzina Turbo (TSI) 95CP Man5 Highline :15.100 euro
Kia Picanto 1.0 Benzina Turbo (T-GDI) 100CP Man5 X Line :14.900 euro
Kia Ceed 1.4 Benzina (MPI) 100CP Man6 Best : 15.400 euro
Kia Stonic
Kia Stonic 1.4 Benzina (GSL) 100CP Man6 Trend :14.900 euro
Fiat Tipo 1.4 Benzina 95CP Man6 Easy : 14.400 euro
Opel Astra 1.4 Benzina 100CP Man6 Selection : 15.000 euro
Opel Adam Rocks 1.4 Benzina 100CP Man5 Rocks : 15.100 euro
Renault Megane 1.6 Benzina (SCe) 115CP Man5 Business : 14.500 euro
Renault Clio facelift 1.2 Benzina Turbo (Energy TCe) 120CP Man6 G.T. Line : 15.000 euro
Renault Megane Sedan 1.6 Benzina (SCe) 115CP Man5 Business : 14.400 euro
Hyundai i20 facelift 1.25 Benzina 84CP Man5 Comfort+ : 13.300 euro
Ford Fiesta 1.0 Benzina Turbo (Ecoboost) 100CP Aut6 Trend 5 usi : 14.900 euro
Dacia Sandero Stepway facelift 0.9 Benzina Turbo (TCe) 90CP Aut5 Prestige : 12.000 euro
Dacia Duster 1.6 Benzina (SCe) 115CP 4x2 Man5 Comfort : 13.500 euro
Mazda 2 (2014-prezent) 1.5 Benzina (Skyactiv-G) 90CP Man5 Takumi : 14.500 euro
Nissan Micra 0.9 Benzina Turbo (I-GT) 89CP Man5 Start/Stop N-Connecta : 14.440 euro
Peugeot 208 facelift 1.2 Benzina (PureTech) 82CP Aut5 Allure : 14.400 euro
Peugeot 2008 facelift 1.2 Benzina (PureTech) 82CP Man5 Active : 15.200 euro
SEAT Ibiza 1.0 Benzina Turbo (TSI) 95CP Man5 Xcellence : 15.500 euro
SEAT Leon facelift 1.2 Benzina Turbo (TSI) 86CP Man5 Reference : 14.500 euro
SEAT Arona 1.0 Benzina Turbo (TSI) 95CP Man5 Style : 15.250 euro

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Wow. Așa sunt multe mașini până în 15.000 euro. Nu uita de Skoda Kamiq la 14.000 euro. Și care e la urmă ar fi cea mai bună alegere?laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Cred ca sunt de cel putin 3-4 ori mai multe decat am scris eu acolo, bine am dat copy-paste.
Nu exista cea mai buna alegere, ce e bun pentru x nu este si pentru y.
La 15k euro imi dau seama ca gasesti o masina second hand cu dublu puterii si full, dar pe de alta parte nu miroase a noua masina, si merita macar o data in viata acest sentiment, ca unii toata viata au trait in second handwinking
Eu am o japoneza deci nu ma pune sa decid pentru tine.
Cel mai bine te va ajuta sa faci drive teste, cat mai multe, asta inseamna mers pe la dealeri autorizati, reprezentante si vazut modelele care te intereseaza, apoi condus si vezi la ce te decizi.
Eu in lista aceea am adaugat modele de oras si cateva SUV, in realitate s-ar putea tocmai un SUV sa iti placa mai mult decat o masina mica de oras, sau sa iti placa mai mult o varianta sedan decat una hatch etc
La reprezentantele auto ai ceva ce nu stie toata lumea cumparatoare de la samsari si anume ai posibilitatea la o masina noua sa NEGOCIEZI pretul final sau sa pui anumite optionale in aceeasi bani, de ex. sa zicem ca reusesc pe o masina de 15.000 de euro sa adaug gratuit vopseaua metalizata care ar costa separat inca 500 de euro. Sau reusesti sa cumperi o masina de 15k euro la pretul final de 14.500 de euro ori una de 14.500 la 14.000 eurowinking Aceasta negociere o recomand mai ales daca ai bani cash.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de ce buget ai tu. daca iti permiti o masina noua sau una veche.
Pe rabla veche iti dau 1000-2000 de lei si pretind ca-ti scad din pretul masinii noi.
Dar daca mergi sa cumperi o masina noua fara acest program si negociezi cu ei, tot asa iti scad 1000-2000 de lei, ca interesul lor este sa vanda.
Una peste alta, dealerul de masini nu iese in pierdere, este doar impresia ta, ca cumparator, ca ti se face o favoare.
De fapt, chiar ti se face o favoare, te scapa de masina veche din batatura, dar ei se aleg cu o suma imensa, pe o masina nou- vanduta.

| Frank51 a răspuns:

Daca ai banii merita. Daca faci credit/imprumut de la camatari nu.

La masinile noi ai garantie 5 ani, iar la cele electrice esti scutit de impozite si taxe, si de costul ipotetic de carburant.

| Willis a răspuns:

Nouă este mai bine. Dacă nu ieși din oraș mai deloc, este bună electrică. Dacă faci drumuri între orașe mai des, recomand benzină. Nu riști să aștepți să încarci baterii, care durează ceva.