| Cr7adi a întrebat:

Ce problema poate fi la BMW 520 d ca am lovit roata dreapta fata de bordura cu vreo 30 pe ora si roata sta mai in dreapta cand volanul e drept. Volanul trebuie tinut cateva grade in stanga ca sa pot merge drept.In rest rotile se misca doar ca nu sunt aliniate simetric.Ce poate fi o ruptura la capul de bara?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai noroc e doar un capat de bara

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La masinile mai noi, bratele sunt facute intentionat putin mai moi, ca in caz de impact, sa cedeze ele, sa nu indoaie semilonjeroanele.
La masinile mai vechi (exemplu Dacia 13xx), dupa asa un impact, aveai acum semilonjeronul drept indoit, pentru ca bratul inferior e mai dur si nu sunt sanse sa-l indoi, cedeaza semilonjeronul, ca el tine bratul.
Drept urmare, cred ca trebuie sa schimbi ori un brat, ori altceva, poate capatul de bara.
Depinde de constructia masinii.