| alin4096 a întrebat:

Ce rol are computerul de bord la masina?

Răspuns Câştigător
| eugem35 a răspuns:

Sa poti juca tu NFS,,,,,
de el sunt legate toate functiile masini de la elemente de siguranta air bag pina la senzori de functionare in parametri a botorului si a cutie de viteze si ABS, ASR, si alte sisteme

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Are un rol foarte important in primul rand stii exact ce benzina ai in rezervor,cat consumi in anumite situatii, avand aceste date stii exact cand si cat carburant trebuie sa alimentezi. Apoi iti indica valorile de functionare ale motorului, fara a te deranja sa ridici capota masinii toata ziua. Este un ajutor pentru cel ce se afla la volanul masinii.

| philips a răspuns:

Iti zice dupa caz (model masina):
Consum instant,
Consum mediu'
Km masinii,
Date motor (temperatura apa ulei)
Temperatura interioara etc, cam tot ce are legatura cu siguranta si confortul soferului si am masinii. E o noua generatie de masini, fara a te obosii sa te uiti tu, de exemplu la ulei happy, Bafta! Funda?

| al3xandru_4340 a răspuns:

Iti zice...km,daca masina a fost lovita, temperatura uleiului si multe altele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MULTE!
Iti zice dupa caz (model masina):
Consum instant,
Consum mediu'
Km masinii,
Date motor (temperatura apa ulei)
Temperatura interioara etc, cam tot ce are legatura cu siguranta si confortul soferului si am masiniitongue