| IonutJohnJuanJeanGiovanni a întrebat:

Ce se intampla daca un om alimenteaza o masina cu motorina, dar aceasta este pe benzina?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pui motorina la o benzinara o sa imi moara motorul si trebuie sa cureti tot ce inseamna alimentare, pompe de benzina, motor etc

invers poate sa explodeze daca pui benzina la un diesel

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu explodeaza nimeni si nimic, stai linistit. Daca nu ai introdus o cantitate foarte mare de motorina, faci plinul si mergi linistit, iar dupa fiecare suta de km faci plinul din nou, pentru a dilua cat mai mult motorina ramasa.
Daca ai alimentat o cantitate prea mare, trebuie sa golesti complet rezervorul (e nasol daca e cu serpentina sau furtun), dupa care la fel, faci plinul pentru a dilua cat mai mult motorina ramasa.

| BassHunter13 a răspuns:

Http://dictionarauto.blogspot.ro/......iesel.html ca sa te lamuresti..nu cu toate tampenile astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se distrug pe rand :
1. injectoarele
2. catalizatorul
3. supapele
4. senzorii lambda.
Daca s-a prins, cheama ep cineva sa-i goleasca rezervorul si apoi face plinul cu benzina buna. Dupa ce a facut plinul, pune pe rosu cheia de cateva ori pana se curata bine motorina si intra benzina peste tot.

| LaYeR a răspuns:

Am avut un profesor care a facut prostia astalaughing Masina scotea un fum negru si sub nici o forma nu pleca de pe loc, a trebuit sa se duca cu ea la service pe rampa sa-i scoata toata motorina din rezervor si din motor, daca ai facut chestia asta si nu ai oprit repede motorul poti sa iti iei adio de la masina...in concluzie ai grija ce carburant alegibig grin

| Alexutzu001 a răspuns:

Nu pateste nimic dar nu porneste asa ca in cel mai rau caz trebuie schimbate unele piese si la masini straine costa ceva... funda?