| StefanDrg a întrebat:

Ce se-ntampla la o masina cu cutie manuala daca bagi in viteza din greseala fara sa apesi ambreiajul cu motorul pornit? Se strica ceva din prima? Sau o data nu are nimic. M-am panicat in trafic la o fază si am bagat in marsarier sa dau cu spatele dar am uitat sa apas ambreiajul si masina a carait urat si o murit motorul. Masina e diesel. Ea merge acum pare sa fie in regula

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca s-a intamplat o data, poate nu s-a stricat nimic. Practic se rod pinioanele de la R. Daca intra la fel in R, ai scapat fara daune, ai cauzat doar niste uzura suplimentara.

| StefanDrg explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Merge la fel ca inainte intra la fel ca inainte in R

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru StefanDrg):

Daca merge ca inainte, ai scapat. Nu-ti mai fa griji.

| luca1312 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut am patit si eu la fel si vad ca nu mai merge acceleratia ce s-a intamplat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru luca1312):

Eu vorbeam aici de schimbat fara ambreiaj, nu stiu ce s-a intamplat la tine.

| dinaprilie a răspuns:

E totul bine. Poti sa bagi in viteza ai nefolosind ambreiajul daca exersezi. @turbina cred ca stie mai bine cum.

| StefanDrg explică (pentru dinaprilie):

N-am chef de glume domnule draga si nu sunt atat de prost. Eu intrebam daca a patit ceva pentru cine mai stie sa nu o duc in service degeaba

| dinaprilie a răspuns (pentru StefanDrg):

Domnul draga te inseli. Dar nu trebuie sa ma crezi pe mine. Mai intreaba si vezi ce mai spun si altii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dinaprilie):

Schimbatul fara ambreiaj nu merge cu 1 si R, decat daca opresti motorul si apoi pleci din demaror. Poti schimba 2, 3, 4, 5, 6 fara ambreiaj, dar depinde si de cutie. La VAG de exemplu par sa aiba ceva in plus care blocheaza timoneria in mers, ca e aproape imposibil sa le scoti din viteza fara ambreiaj.

| dinaprilie a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Fara R. Aici stiu ca e imposibil. Pe grupul vag nu am incercat dar pe un bmw si toyota ce am avut eu a mers.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dinaprilie):

Am circulat mult cu o Vectra 1.7 TD, la aia foloseam ambreiajul doar la 1 si R. Uneori ratam momentul in oras, la treceri de pietoni, calcam frana in viteza 3 si nu imi mai dadea voie sa o scot din viteza (fara ambreiaj), si fiind diesel mergea cu tot cu frana spre pietoni, nu se oprea motorul laughing

| dinaprilie a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Oupsie doupsie laughing