| Piedone a întrebat:

Ce se va intampla cu permisele schimbate pe Anglia daca aceasta iese din UE? Am auzit ca daca iese s-ar putea sa nu mai fie valabil in UE...pai daca eu vreau sa ma mut inapoi in tara acestia nu ma gasesc in baza de date sa imi pot recupera permisul de Romania?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te intorci in tara, fiindca UK iese din uniunea europena, nu poti sofa cu permisul englezesc, fiindca ti se face dosar penal.
Din pacate, noua lege a Circulatiei rutiere, prevede ca permisele de sofat dintr-o tara NON UE, sa nu poate fii folosite pe teritoriul Romaniei, dar poti circula cu un permis international, pana ti-l faci pe cel romanesc.
Daca ai permis de sofat in Romania si este expirat, poti merge sa-l reinoiesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E noapte mintii cu Ioneasca asta, numai dezinformeaza pe TPU.
Permisul de conducere o sa fie valabi si in UE. O sa fii obligat sa il schimbi inapoi pe Romania daca iti faci rezidenta aici iar