| Stefan_Stefanutzu_1996 a întrebat:

Ce semnifica martorul ce arata o masina in bord la audi a4? Cand ramane aprins nu mai porneste.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil probleme grave cu motorul!
Dupa culorile martorilor de bord, poti identifica urgenta problemei:
- galben sau portocaliu - inseamna ca avertizand ceva posibil grav, masina trebuind sa mearga in service cat se poate de repede
- verde (sau albastru la unele masini) - doar ne informeaza ceva
- rosu - inseamna urgenta - si esti sfatuit sa opreste imediat motorul, sa ridici masina pe rampa si sa o duci de urgenta la service
https://www.promotor.ro/......e-16444990

| OldSoul a răspuns:

Imobilizator activ.

Asta inseamna ca masina nu detecteaza cip-ul din cheie.
Deci, fie ai folosit o cheie care nu are cip, sau are un alt cip care nu corespunde cu masina, fie exista alte defectiuni la acest sistem.

In oricare din cazuri masina fie nu porneste, fie porneste si se opreste imediat.