| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnificație are acest indicator:
https://images.app.goo.gl/mjCE4vcch5yUaPRE6

?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aceste autocolante sunt destinate semnalizarii camioanelor si altor autovehicule de mare gabarit.
Orice autovehicul, fie de clasa mica, fie de transport, are un unghi mort, adica soferul nu vede o anumita zona din lateralul camionului.

Autovehiculele mai noi au oglinzi speciale pentru unghiul mort, sau cele si mai noi, camere video conectate la un display in bord.

Insa pentru cele care nu au, e indicata semnalizarea autovehiculului tau, in special cele de tonaj mare, care executa manevre incet.
Sunt foarte utile in cazul biciclistilor si motociclistilor care se apropie, dar nu numai lor.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Obligatorii in franta, sa vada soferii cu masiniile mici cu cine se pune, multi inconstienti acolo habar nu au ca un tir sau camion trebuie sa aiba mai mult spatiu pentru a manevra si puncte de reper. Francezii au cele mai multe lovituri la masini in comparatie cu restul tarilor din lume.

| darrio2007 a răspuns:

Unde?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Semnalizare unghi mort la camioane. Cel ce se apropie sa stie ca poate fi acrosat din lipsa vizibilitatii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atentioneaza ceilalti participanti la trafic (in special cei neprofesionisti, care nu au de unde sa stie cum e cu camionul) ca soferul tirului nu are vizibilitate deloc in zonele negre, deci cine se baga acolo, poate fi lovit de camion, fara intentie.