| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ce suv/crossover v-ați lua până în 25.000 euro? Gen Mazda CX-3

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vorbim ipotetic sau? Stii de ce am fost atent la discutiile anterioare si aveai in jur de 10.000 de euro buget, daca vorbim de 25.000 euro deja putem vorbi despre masini noi bine echipate.
Dintre crossovere as alege CX-3 varianta full cu 4x4, de la SUV-uri pentru mine e cam dificila alegerea, sunt foarte multe dintre care poti alege, adaug in lista mea atat SUV cat si alte crossover: Honda HR-V, Ford Kuga, Mazda CX-5 -care este un SUV veritabil si pare ca cel mai aspectos dintre cele de pana in 30.000 euro, dar iti va depasi bugetul chiar si la echipare medie!
Apoi ar mai fi : Nissan Qashqai facelift, Hyundai Kona, Hyundai Tucson -la fel ca si la Mazda Cx-5 echipare medie depaseste bugetul tau.
Opel Grandland X, Peugeout 2008, 3008, Ranault Kadjar, Renault Captur, Seat Aruna, Seat Azteca, Skoda Karoq, Toyota CH-R, Volkswagen T-Roc.
Posibilitatile sunt multiple, daca vrei sa iti cumperi mergi la fiecare reprezentanta si fa un test drive, stiu ca pe femei in general nu le intereseaza caii putere, dar iti dau doua sfaturi pentru ca mai stiu cate ceva caci eu chiar am cumparat cateva masini noi, upgradat la ce se intampla la momentul actual in lume este bine:
ca orice marca si masina vei alege : 1. sa nu fie diesel! si 2.sa nu fie motorizarea cea mai de jos, adica nu downsize, daca acelasi model vine si cu motor de 1.2 si cu 1.6 alege 1.6!
De departe pe testate cred ca Mazda ar avea cele mai fiabile motoare pe benzina non-turbo, daca iti place mult CX-3 mai asteapta putin ca apare faceliftul!
Daca nu incepe sa te documentezi, alege 2-3-4 marci si modele care-ti plac, mergi si fa test drive, doar asa vei sti ce ti se potriveste, apoi poti discuta cu dealerul reprezentantie, vezi ca la orice masina noua poti negocia pretul final sau poti sa primesti mici gratuitati in functie de valoarea masinii, adica de ex. sa pot pune covorase de cauciuc care in mod normal originale ar fi 100 de euro, sa reusesc sa le obtin gratuit, sau sa primesc o scadere de 1000 de euro din pretul final al masinii...
Totusi ma indoiesc ca dispui de 25.000 de euro cash.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Înțeleg. Dar mai bine aleg Mazda CX-3 ca are preț decent, nu e cam scump. Are dotări bune. Motorizări bune.

| Simpatic a răspuns:

Daca tot ti-a ramas Mazda in cap ia in calcul si CX-30 este model mai nou aparut probabil este intre CX-3 si CX-5 din cate imi pot da seama, dar este model mai nou acum in oferta decat CX-3 si mai scumput dar cm spuneam daca ai posibilitate sa le vezi LIVE si sa faci si un test drive cred ca CX-30 iti va placea mai mult.
Cum am mai spus mergi la mai multe reprezentante pana sa te decizi, eu asa am facut, acum am 3 japoneze si nu-mi pare rau dar fiecare marca are ceva aparte de aceea nu le putem compara.
S-ar putea ca dupa ce conduci si o alta marca sa iti placa mai mult aceea, sau sa fie mai spatioasa sau mai rafinata etc
Nu in ultimul rand stiu ca pe voi femeile va incanta cutia automata iar japonezii nu au cele mai placute cutii automate cum au nemtii de ex. dar la cutii manuale sunt ok chiar si la modelele unde rapoartele sunt lungi spre foarte lungi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Qashqai

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii pentru incepatori! De ce sa imi iau spanacuri de-astea mici cand pot sa imi iau un TAB? https://www.armoredcars.com/vehicles/2008-armored-batt-b6/
Nu glumesc. Armata romana organizeaza din cand in cand licitatii. Poti sa iei un TAB cu pana in 10.000 de kilometri la bord cu maxim 15.000 EUR.

| relian a răspuns:

Cu banii aia as lua un BMW X3 nu nou dar oricum sus de 2014.Aia da masina, restul mazda si alte mercedesuri is slabe, spun parerea mea pentru ca le stiu pe mai toate.
Cand cumperi o masina noua orice dotare te costa de te rupe laughing dar in cazul unei masini folosite deja dotarile conteaza mai putin la pret.
La banii aia gasesti un X3 cu toate dotarile laughing unde pui ca e si AWD

| Simpatic a răspuns (pentru relian):

Vezi ca mazda noua face cam caca pe bmw-ul X3 de care zici daca ziceai X5 sau X6 poate, cand ai avut o mazda noua si un mercedes nou de sunt slabe. eu zic sa te mai gandesti.
Noi aici vorbeam de masini noi, ce X3 nou costa pana in 25.000 de euro, iar una din 2014 ramane o vechitura care este posibil sa aiba defecte ascunse si a fost purtata 300k km.
Nu stii prea multe despre masini, Mercedes a fost totdeauna nr. 1 la masini nemtesti, a fost o perioada de varf a lor in care pentru cercetare si inovare investeau si 1 miliard de euro pe zi!
Si mie imi place bmw dar este mult sub mercedes, asa a fost mereu.
Unde mai pui ca VAG acum stau foarte bine pentru ca au cumparat cam tot ce se putea chiar si Lamborghini.
In momentul actual la motoare benzina non-turbo nu exista motor mai fiabil si bun decat cel de pe mazda skyactiv, asta daca vrei sa ne raportam la masini pana in 30.000 de euro, am zis fara turbo!
Nu stiu ce masini detii tu dar sigur nu masini noi, eu am 1.5 turbo honda civic, 2.0 mazda skyactiv, 3.8 litri Nissan,toate de noi si iti zic cand mirosi o masina noua, cum se infinge cum arata si absolut totul impecabil este altceva, poate sa fie si masina care a costat noua 2 milioane de euro atata timp cat are 500k km si nu stii nimic despre istoricul ei nu are valoare, o iei sa mergi la piata dar nu te poti bate cu pumnul in piept ca e o masina buna.
Scoteti-va figurile din cap cand vorbiti cu noi, nu de alta dar unii am mirosit doar masini noi in viata asta iar altii ati mirosit doar vechituri care sunt la 6-7 proprietar si vi se par bune.
Stateam la spalatorie zilele trecute si a venit un cioroi cu un porsche chayenne, cloncanea din toate incheieturile masina! asa ca fac ceva pe ea de marca daca e veche si neintretinuta faci pipi pe ea indiferent ce brand poarta!
Deci nu este corect a se compara masina noua cu masina second-hand, una e una si alta e alta.
Voi va raportati des si gresit cum aud unii ca domnule puteam cu banii cutare sa imi iau masina cutare, dar ei numai sh au in cap, romanul nu prea are cultura lucrului nou si asta este o prostie, ii inteleg pe cei care nu au bani dar sunt destui cu bani care prefera sa bage 60.000 de euro in ceva vechi cand pot lua ceva nou, doar ca ei o baga pe aia ca se devalorizeaza, pai luati-va ma asa adidasi purtati deja ca-s mai ieftini si se devalorizeaza si aia, sau de ce luati haine noi cand puteti lua second-hand.
Ei bine suntem ca mentalitate in spate mult fata de Occident, si de aceea Germania inca propera ca vinde vechiturile pe care nu le mai folosesc partea saraca a Europei (nu doar in Romania), iar ei isi cumpara masini noi la fiecare 4-5 ani si ne dau noua epavele pe care unii ca tine (si nu vreau sa intru in polemica sau ceva!) zic ca wow ce bune sunt! Ei bine aflati ca aia nu degeaba ne arunca aici cimitirul lor de masini, si am mai spus-o si cu alta ocazie, dieselul la peste 300k km necesita investitie mare, turbina daca nu a fost shcimbata poate fi PA, apoi toti senzorii sunt cu siguranta infundati la atata NOX, apoi partea cu catalizatorul etc noi le luam si zicem ce bune-s! Sunt bune un ***

| relian a răspuns (pentru Simpatic):

Cred ca bati campii omul, 1 miliard pe zi laughing tu crezi ca miliardele is pietre de pe strada,is lamurit cate cunosti tu,daca spui bazaconia asta.

Asa ziceam si eu de Mercedes pana sa merg cu ele laughing nu-s mai bune ca BMW si culmea eu inainte nici sa aud de bmw-uri laughing
Mercedesurile is slabe,asculat ce zic,mai ales suv,urate cu spume laughing De mazda ma lesi laughing ma lesi cu masinile japoneze.
Daca eu nu mai vad masini atunci cine voi? Omule eu locuiesc in state,aici nu vezi oameni pe strada,oriunde te uiti vezi o mare de masini laughing deci nu veni sa imi spui mie povesti.
Eu am irosit doara masini vechi,crezi tu?laughing iar cand cumperi o masina folosita si te pricepi sa o verifici,stai linistit ca o sa fie buna.
As fi putut sa zic, poate cumpara un BMW sau ce masina vrea din state, nu noua, aici verific ce doresc eu, stii sigur ca masina e buna sau nu.
Masini noi is scumpe, de ce sa dea 50 de mii cand poate sa dea 25 pe una cu ceva mile si aia e
Ce masini detin eu? Sigur nu noi? Uite ca te inseli, am un bmw seria 3 nou, adica luat din 2014 si un Audi tot nou luat in 2017 audi A6 laughing ambele cu motor de 2 litri benzina.Asta daca chiar vrei sa stii ce masini am.
Alergam si eu ca si tine dupa mercedes laughing pai is urate cu spume laughing iar in interior nu m-au dat pe spate, decat clasa S, in rest numai trotinete, urate, naspa.
Nici un bmw nu mai este sub mercedes incepand din 2012, s-a dus vremea lu mercedes laughing
De comparat masini noi cu folosite nu cred ca am facut eu asta.si eu la fel niciodata nu fac comparatie de genul asta.

Figuri in cap?laughing baiete cred ca visezi laughing iar masinile japoneze se arunca lumea cas mai ieftine,stai tu linistit ca am avut si mazda si toyota cativa ani,stiu cum is,asa ca scuteste-ma cu povestile tale.
Tu cunosti cei in RO eu is in tara masinilor, asa cauta altul sa-i zici povestile tale.
Turbina daca n-a fost schimbata pa zici tu laughing se vede ca habar nu ai cei aia o turbina, daca ai fi stiut nu mai bateai din gura aiurea.
O turbina nu se strica mai niciodata, ce se duce este acele garnituri sau semriguri cum le zic romanii, dar in rest ce sa se duca omule? Turbo baga aer, tu crezi ca aerul rupe metalu sau ce anume?
Deci daca ai turbo si nu scapa ulei pe nicaeri mergi cu ala si 100 de ani laughing
Sensori infundati?laughing care sensori si cum anume se infunda sensorii? Iara vorbesti in necunostinta de cauza laughing sensori nu au ce se infuda, eventual daca is f vechi sa nu mai citeasca bine, dar de infundat nu vad ce sar infunda laughing
Ok daca vrei ceva lectii de mecanica spune siti trimiti si poze laughing se pare ca doara bati din gura, in realitate nu ai vazut nici o piesa dintr-o masina.
Daca ziceai ca se poate infunda catalizatorul aia da, sau turbo sa se infunde cu funigine stiu si eu dupa multi ani.Dar sensori mai baga, mai cerceteaza si dupa mai incearca inca odata laughing

| Simpatic a răspuns (pentru relian):

Poate vin la tine in state si te fac de ras mai cocalarule, esti acolo la cersit sau la videochat?
Daca mercedes a declarat ca au bagat timp de 1 luna cam 1 miliard pe zi in cercetare si inovare nu e de la mine treaba.
Tu nici in state nu ai ce au unii aici in tara, iauzi SUA tara masinilor, cand tuningul a fost inventat prin japonia, cand cele 3 tipuri de motoare termice au fost inventate de nemti : otto, diesel, wrekal.
Imi spui mie ca turbina nu se strica, bai RATEULE cum nu se strica ma turbina?
Pipi in drum nu ma intereseaza mercedes am zis doar ca-s peste bmw si sunt si peste audi si ce vrei tu.
Exista o singura marca care pe mine m-ar da pe spate si aia e prin suedia si costa mai mult decat blocul in care stai tu cu chirie.
Eu am zis printre altele ca am si un Nissan GT-R cand vreodata ai sa ai tu asa ceva luat de nou? NICIODATA
2 la mana masinile nemtesti in SUA sunt MULT mai ieftine decat in Romania asa ca sa stii de la mine.
Cunosc cazul unuia care a luat de nou un golf R cu CULAMEA 10.000 de euro mai ieftin ca in europa, se pare ca americanii sunt tari la lins in fund si facut manevreme la import-export.
Dar lasa-ma ca tu stii mecanica.
senzori infundati nu exista de razi ca un fraier : sonda lambda fraiere e un sezor care se infunda, DEBITMETRUL e alt senor.
stii ceva mars da-te-n cele 50 de state de pe steagul pe care-l ai in rama, nu ma injosesc sa mai raspund fraierilor ca tine care vorbesc mult si pe nas. FRAIERE

| Frank51 a răspuns:

Mi-aș lua un cinciar. Dar nu prea imi plac suv-urile așa că aș mării bugetul si aș lua o tesla.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Una e sa maresti bugetul adica sa mai pui 2-3 mii acolo
Alta e sa il triplezi sa iei Tesla

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

O tesla cheala e 30.000 minus cei 10.000 de la stat e 20.000, zic doar.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Mnu
Cea mai ieftina tesla e 41. 000euro fara TVA. Deci pretul e 48.000

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

De ce nu iei tu Tesla?

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu pricep de ce imi raspunzi mie, nu a fost ideea mea.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Eu configurasem una acum ceva timp si mi-a iesit cam la 28.000, acum am încercat iar și văd că nu mai au posibilitate de customizare prea mare... greseala mea.

| alex495 a răspuns (pentru Frank51):

Nu merge asa crede ma cuponul ala, nu s prosti astia la guvern. Trebuie sa fie noua rolling on the floor)

| Frank51 a răspuns (pentru alex495):

Nu am zis nicaieri second.

| alex495 a răspuns (pentru Frank51):

In primul rand nu exista tesla mai ieftina de 70 80 k euro, poate luata din america dar ai alte costuri si tot la banii astia ajungi. 2. Pt ca Ro e o tara de rahat cuponul poate fi folosit numai la reprez auto. In Ro sunt bisinitari cu acte aduc masinile si nu le poti da cupoane. O sa zici, pai ma duc in Austria si o iau dr acolo, am 70 k euro, 60 k vine cu cuponul. Dap ok, dar iti trebuie acte sa ateste ca ai un domiciliu acolo, masinile nu se cumpara precum bananele in piata, eu zic sa te mai interesezi inainte ca nu i chiar asawinking

| TheGentleman a răspuns:

Land Rover sau Humvee

| alex495 a răspuns:

Tiguan daca e sh ca sa l iau cu dotari calumea ( nou e de la 19 k euro deci la 25 ar fi unu semi chel fara 4x4) sau qasqhai cum a spus un baiat mai jos. Sunt ieftine dar la motorizari au renault nu vag, o sa pierzi putere, dar macar iti iei ceva mai bine dotat si nou

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru alex495):

Ai mare dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ce putere sa pierzi?

pana in 25k la Nissan poti lua un 1.3 benzina 160cp 260nm sau un diesel 1.7 150cp 360nm

pe cand la Tiguan pana in 25k iei doar 1. 5tsi de 150cp si 250nm.

Si avantajul e ca motorul de pe Nissan e pus si pe Mercedes, tehnologii noi si imbunatatite... vw ofera clasicele motoare de care trag de ani de zile.

| christine99 a răspuns:

Oamenii te-au sfatuit, ramane sa ne anunti cand cumperi masina de 25.000 euro si sa ne spui ce ai decis lol

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru christine99):

Am decis deja.
Mâine merg după Mazda CX-3. happy

| BogdanM275 a răspuns:

Mitsubishi Outlander

| Ager1977 a răspuns:

Range Rover! E puțos!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Ager1977):

Cumpără-tu tu Range Rover.