| anonim_4396 a întrebat:

Ce taxe trebuie sa platesc pentru inmatricularea unei masini si dupa?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salut, exista zeci de mii de articole actualizate pe google care iti arata fiecare taxa si actele necesarii inmatricularii auto.
Iti ia 12 secunde sa tastezi (in caz ca tastezi incet) si 0, 3 secunde sa se incarce pagina.
https://www.acteinmatriculareauto.com/
https://www.delta-inmatriculari.ro/......detaliile/
https://laurentiumihai.ro/acte-taxe-inmatriculare-auto/
Absolut toate explicatiile le ai acolo.
Dupa va trebui sa platesti asigurarea odata pe an (depinde de masina, de varsta etc. tot acolo aflii informatiile, RCA-ul este obligatoriu, optional casco ). Va trebui sa platesti ITP-ul odata la 2 ani (tot acolo aflii si asta). Va trebui sa platesti reviziile masinii in functie de cat de mult mergi cu masina si ce masina este (logic). Va trebui sa platesti motorina (logic). Va trebui sa platesti rovinieta (pentru drumurile nationale) odata pe an. O sa trebuiasca sa platesti si impozitul in functie de capacitatea motorului (parca asa era, nu stiu exact cum se mai calculeaza... eu am dat 90 de lei din cate imi amintesc ) odata pe an. Si cam atat in mare parte.
Restul te descurci. Iti sugerez pe viitor inainte sa postezi, sa mai cauti si pe google, ai raspuns mai rapid la intrebarile tale. In caz ca nu intelegi ceva, intrebi aici ce nu ai inteles si probabil vei primi raspuns si te vei lamuri.
E un sfat, nu o lua in nume de rau;)
Succes!

| GPA a răspuns:

Chitanta de 37 de lei (contravaloarea certificatului de inmatriculare)
Placutele cu numerele de inmatriculare mai scot din buzunar 40 de lei, pentru un numar la rand, sau 85 de lei pentru un numar preferential.