| AlexRoKilla a întrebat:

Ce ulei sa pun la masina? Am un Vw Golf 4, motor 1. 9TDI ALH (fara pompă duse), 310. 000km din 2001. Pana acum am avut Castrol Magnatec 10w-40 si ma gandesc sa trec pe Liqui Moly Top Tec 4100 5w-40 (din auzite e un ulei foarte bun). Ce părere aveți despre uleiul Liqui Moly? Aveti alte recomandări?

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Mult mai bun decat Castrolul 10W40

| Krax256 a răspuns:

ULEI MOTOR LIQUI MOLY 1346 LEICHTLAUF HC7 5W40 1L

Producator: LIQUI MOLY
Model: LEICHTLAUF HC7
VASCOZITATE: 5W40
CANTITATE: 1L

Ulei motor 5W40 recomandat pentru autovehicule dotate cu cele mai moderne motoare aspirate sau turbo pe benzina sau diesel. Se poate folosi in orice motor unde specificatile producatorului corespund cu caracteristicile acestui ulei sau sunt inferioare API SM/CF; ACEA A3/98B4-04; MB229.1/229.3; VW502.00/505.00; BMW Longlife-98; Porsche specialoil; opel GM LL B025

| nicusor222 a răspuns:

Daca ai mers pe 10w 40 (mai vascos )
Treci la un ulei de 5w ai sanse sa il manance.
Daca ai invatat masina le 10w eu cred ca ar trebui sa ramai pe 10w si gasesti LM.
La km aia eu zic sa ramai pe 10w si nu baga mai subtire.