| xRaduC a întrebat:

Ce v-a facut sa vreti sa conduceti? Ma poate ajuta cineva cu sfaturi referitoare la conducerea auto?

Am permisul de un an si un pic, doar ca de atunci incoace am condus de vreo maxim 10 ori. Nu prea stiu cum sa abordez situatia si mi-ar prinde bine sa mai am acces si la alte idei, sugestii si pareri.

Parca sa ma urc chiar acum la volan fara sa stiu ce sa mai fac, mi s-ar parea moarte sigura, fie pentru mine, fie pentru ceilalti din jur. Tocmai de asta caut raspunsuri.

Daca este cineva pe aici care a facut pauza de la condus, cum ati procedat si cum v-ati revenit?

Răspuns Apreciat de Editori
| Anothergirl22 a răspuns:

Ai putea să-ți mai iei câteva ore (4-5) cu un instructor auto, la tine in oraș. Așa o să mai prinzi curaj și te obișnuiești din nou happy Doar ai grija sa găsești un instructor cu care ești compatibili. Eu am inceput cu unul care urla și mă lovea peste picior, era parșiv și super antipatic. După ce am dat traseul prima dată, m-am mutat la unul care o avut răbdare cu mine, mi-a vorbit și explicat frumos ce am de făcut. Mai și divaga de la subiectul condus și vorbeam aspecte ale vieții laughing m-a ajutat sa mă relaxez și sa scap de frica de a conduce. Eram efectiv terifiată la volan, aveam un stres in mine... Am și dat de 6 ori până să-l iau, pentru că am inceput atât de prost. Acum, îl am de 1 lună, deși începuse să mi se pară imposibil de luat la mine în oraș fără bani, am reușit s-o fac. Am condus cu fiecare ocazie pe care am avut-o de când l-am luat (3-4 ori pe săptămână). Daca examinatorul ți-a dat permisul, înseamnă că ești capabil sa conduci. Câteva ore cu omul potrivit, o sa te ajute sa fii mai sigur pe tine și să te relaxezi la volan. Mult succes! happy

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am avut noroc ca am condus in Spania cand am scos B si nu e nebunie in trafic cum e in RO, la noi mergi morcovit ca incepator sa nu dai de un handicapat care o face lata etc. Poti sa mergi cu masina cand nu e balamuc eviti orele de varf cand merge lumea la munca sau mergi noaptea dupa 9 seara pe relax asa. Dar na baga o cruce la oglinda din mijloc si dumnezeu cu mila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti mai iei niste ore de condus...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dorința de a conduce o aveam de pe la 3 ani. Am învățat în adolescență. La 18 ani m-am aruncat în școala de șoferi, iar de acolo direct la volan. Lucram cu multe mașini, conduceam zilnic și fără permis, mutând mașinile la care lucram.
Permisul a fost doar o legalizare.
Dacă nu vrei să conduci, nu pricep la ce naiba ai făcut școala. Permisul nu e un must have. Dacă nu ai dispoziție să conduci, faci altceva.
Nici pe mine nu ma tentează motocicletele, avioanele, parașutele, caii, locomotivele, schiurile, rolele, trambulinele, etc. Drept urmare, nu învăț nimic despre ele, nu fac nici un pas spre ele.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Este ok starea pe care nu o ai. Si eu am permis auto dar nu ma urc toata ziua la volan daca nu am de mers decat vreo 500 de metri pana la supermarket.
Pe langa asta, am invatat ce responsabilitate este si masina (ca intretinere si costuri) iar daca nu ai motive pentru care sa o folosesti, un job, o responsabilitate, sau nu esti pasionat de calatorii, atunci mai bine o vinzi.
Poate nu este inca momentul tau, iar daca ai teama la volan, condu seara, cand nu e trafic, invata sa faci parcari, invata strazile, invata sa ai atentie pentru tot ce iti apare in cale etc.

Daca ai o teama de condus si nu stii exact de ce, vezi sa nu fie teama din copilarie...De exemplu ai mei se uitau mereu la stiri, zilnic in copilaria mea, si cand mergeam cu autocarele la tara la bunici, isi faceau cruci pe autocar si se rugau sa ajunga cu bine. Apoi cand mi-am luat masina, reactia bunicii a fost stupida: " Ce vrei sa faci cu o masina, pentru ce ti-ai luat-o, nu ai pe ce da bani? Nu vezi cate accidente si necazuri se intampla? Vrei sa mori? ".

Am trecut si peste fazele acestea pentru ca i-am pus la punct pe toti si treptat am trecut peste temeri.

Este bine ca ai permisul si asta nu inseamna ca daca acum nu simti ca vrei sa te urci la volan, e de rau. Poate pe viitor se schimba gandurile si vei calatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu de exemplu am permis de conducere din liceu, si sincer am dat de permis doar ca sa scap de o grija. M-am gandit ca daca nu dau la 18 ani, tot va trebui sa dau candva. Si de ce sau dau la 25-30 de ani cand pot da la 18 si sa scap de o grija? Asa mi-am pus eu problema, si dupa m-am pus pe treaba. Am luat permisul, si am tot condus de atunci.
Ce ma face pe mine sa conduc? Pur si simplu imi place sa ma plimb. E foarte relaxant. Cred ca e important ca atunci cand te urci la volan sa nu fii pe post de sofer neplatit pentru parinti/frati/verisori. Eu nu suport asta. Mie imi place sa conduc singura, si sa ma plimb fara un scop anume.
Si nu mi-e deloc frica sa conduc, pentru ca in mine am mai multa incredere decat in oricine altcineva. Dar mi-a fost de multe ori frica atunci cand erau altii la volan. Mie mi se pare moarte sigura cand vad ca ala de la volan nu stie ce face, e baut, depaseste aiurea etc... asa ca decat sa fie altul la volan si sa stau cu frica in san mai bine ma urc eu. Asa trebuie sa gandesti si tu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma atragea de mica ideea,pentru mine condusul insemna independenta.Mi se pareau fascinante raliurile,viteza exagerata, adrenalina... ma rog, n-am ajuns atat de departe.
Oricum, ideea e ca voiam sa conduc, nu a fost doar o necesitate.Si in general nu e o necesitate (pentru persoane al caror servici nu implica condusul).Te poti descurca ok si cu mijloace de transport in comun, nu mori fara masina. Daca nu iti place si ai retineri, mai bine ramai pieton.Nu rezolvi nimic daja ajungi sa tremuri la volan si sa inghiti in sec de fiecare data cand te urci in masina.

| Peachdelight a răspuns:

Înainte cu tupeu. Daca cunoști semnele de circulație nu trebuie sa îți faci griji. Trebuie doar sa îți învingi teama, te pui frumos pe a doua banda și ii dai pana in 40 de km fără grija. Și eu eram anxioasa la început, pana mi s-a facut o remarca de genul "ți-ai luat permisul de pile de nu conduci?" In acel moment efectiv m-am enervat, am urcat la volan de una singura și mi-am dat greața ca sa zic așa, pot sa fac și pauze pentru ca sunt foarte sigura pe mine in trafic. Ba chiar îmi place la nebunie sa conduc.

| IONY81 a răspuns:

Si mami a pățit tot asa...am mers cu ea pe un drum de tara cam vreo 4-5 zile si dupa a iesit si prin oras