| Inked99 a întrebat:

Ceao, sunt din Piatra Neamț și stau in Timișoara, vreau sa îmi cumpăr prima mașină și nu știu care sunt exact pașii și dacă am un real avantaj daca o înscriu pe numele tatălui, el neavând permis și neavând niciodată o mașină pe numele lui. As putea sa o trec pe numele meu fara sa fie nevoie sa merg până în Neamt? Nu de altceva dar sunt 600 km, mai sunt alte detalii pe care ar trebui sa le știu? E prima mașină.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantajul e rca mai mic.
Daca o treci pe numele lui tu nu trebuie sa te mai duci nicaieri, se duce doar el si iti trimite numerele prin curier cand le are.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Momentan nu mai e nici un avantaj sa o treci pe numele parintelui, daca ai si tu vreo 25-30 de ani, iar parintele nu are clasa de bonus.
Ce ar trebui sa ai in vedere este fiscalul, fara care nu poti inmatricula o masina cumparata din Romania. Se elibereaza pe loc, in functie de programul primariei (L-V 8-16, de obicei), deci ar trebui sa te intalnesti cu vanzatorul in acel interval, ideal undeva pe la amiaza, ca sa aveti timp sa faceti contractele si sa scoateti fiscalul in aceeasi zi.
Restul afli pe parcurs.

| UserRo10 a răspuns:

Pune-o pe numele tatalui tau. Desi amandoi nu ati mai avut masini si clasa bonus-malus incepe de la B0 la amandoi tatal tau va avea o reducere pentru ca a trecut de 30 ani. Oricum in ultima vreme asigurarile rca s-au dublat in urma falimentului City Insurance.

| outsidethebox a răspuns:

Doar daca ai credite si ai ajunge in situatia executarii silite, altfel nu vad cum te-ar ajuta daca ai pune-o pe numele lui...

| suntserios a răspuns (pentru outsidethebox):

Ar plati RCA mult mai mic daca el are sub 30 ani

| outsidethebox a răspuns (pentru suntserios):

Pai la RCA nu se declara soferii?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu.
Am masina pe numele mamei, RCA-ul e tot pe ea. Nu a avut permis niciodata, dar pretul asigurarii se face dupa datele ei. Prostie, dar asa merge treaba. Acum cativa ani a fost asigurarea undeva pe la 600 lei/12 luni pe numele ei, iar pe numele meu (tanar sub 30 de ani, permis de ceva timp si 0 daune) era in jur de 1200-1400 de lei/12 luni.

| outsidethebox a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Atunci stii deja raspunsul, insa de ce sa te duci tu la PN? Fa contractul direct pe numele tatalui tau si trimite-l prin curier. Imediat după contract fa-i programare online la inmatriculari auto, nu stiu cat de multe cereri au acum, insa pregateste-te sa dureze 1-1.5 luni.
Succes!