| evia34 a întrebat:

Cele mai comune greșeli când cumpărăm pentru prima data o mașină. Ai vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| blueberry12 a răspuns:

Și eu eram sceptic la început. Se pare că sunt multe escrocherii și prefer să fiu precaut pe internet, dar când am încercat carvertical chiar am primit un raport detaliat asupra mașinii pe care voiam s-o cumpăr. Și acum sunt 100% convins că platforma e pe bune

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai intalnita greseala e sa nu ai grija la acte. Gen sa faci contractul cu un samsar si pe talon sa fie alta persoana. Apoi sa achiti toata masina inainte sa ai fiscalul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stau sa fac un sondaj pentru a da raspuns intrebarii tale, dar ideea este ca fara experienta mea in service, sofat si achizitii auto, nu recomand nimanui sa cumpere masini.
Am vazut inclusiv mecanici trecuti de 40, care se duc in targ si isi iau daune la suprapret.
Ca sa cumperi masina perfecta, ai nevoie de experienta in domeniul auto, la nivel profesionist. Altfel, platesti pe cineva pentru consiliere, sau cumperi de la un dealer autorizat, care are preturile ceva mai mari, dar iti ofera servicii de calitate, transparenta, etc.
Uita-te la tipul asta, e foarte bun in verificarea masinilor:
https://youtu.be/4iQmJr1ZmDQ

| C0rnel223 a răspuns:

Nu vă încredeți în dealerul auto dacă o mașină pare prea bună ca să fie adevărată sunt șanse mari să vă mintă cu ceva.

| blueberry12 a răspuns:

Înafară de ce a fost deja menționat, aș zice să verifici și istoricul mașinii cu un raport de la carvertical sau platforme similare. Costă mai nimic și primești informații valoroase pe care n-ai vrea să le ratezi. NICIODATĂ să nu cumperi o mașină fără să te duci s-o vezi în realitate, du-o neapărat la un mecanic priceput s-o verifice înainte să te decizi s-o cumperi

| evia34 explică (pentru blueberry12):

Mulțumesc. Pot să am încredere în rapoartele alea Carvertical?

| suntserios a răspuns (pentru evia34):

Nu.
Carvertical ofera niste rapoarte in conditii ideale. Adica doar rapoartele care au fost facute de dealeri autorizati iar datele sunt complete doar daca toti proprietarii masinii au facut reviziile la timp la dealeri autorizati.

Daca masina a avut probleme si a fost reparata la colt de bloc aia e...

| blueberry12 a răspuns (pentru evia34):

Și eu eram sceptic la început. Se pare că sunt multe escrocherii și prefer să fiu precaut pe internet, dar când am încercat carvertical chiar am primit un raport detaliat asupra mașinii pe care voiam s-o cumpăr. Și acum sunt 100% convins că platforma e pe bune