| Andrey550 a întrebat:

Ceva aditiv care se pune in benzina pentru curatarea carburatorului? Pentru scuter.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu baga nici un aditiv.
Dai jos carburatorul de pe motor, si il cureti cu un spray de curatat carburatoare/EGR/frane. Adica un spray degresant. Au efect foarte puternic, dizolva funinginea intr-o secunda, si ramane perfect curat in urma. Poti curata si bujia cu el, dar sa o lasi apoi sa se usuce.

1 răspuns:
| DaniTDCI a răspuns:

Cel mai sigur e sa dai tu jos carburatorul, il pui intr-o cutie de plastic desfacut bucata cu bucata, apoi cumperi un spray de tip wd-40, dai pe fiecare piesa in parte si freci cu o periuta, apoi in acea cutie bagi benzina curata fara ulei si le clataresti, si cam atat, crede-ma ca aceasta e cea mai buna curatare posibila