| Hanțig_ClaudYu_1999 a întrebat:

Cine stie niste becuri pentru masina (faza scurta) H7, legale dar sa se vada tare. Nu vreau sa fiu oprit in trafic de catre politie, si nici de RAR. Sunt legale cele cu lumina alba efect xenon?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt legale cat timp respecta specificatiile producatorului. Ma refer in special la putere, de obicei se folosesc becuri de 55W, multe din stifturile cu "efect xenon" au 90 sau 100W. Nu este cazul Philips si Osram.

| OldSoul a răspuns:

Ai aici doua variante, printre cele mai bune disponibile de pe piata:
https://www.emag.ro/......DVFQV2BBM/
https://www.emag.ro/......D7LNL2BBM/

Si da, sunt legale, eventual poti sa pastrezi ambalajul lor in masina, in caz de esti oprit le arati ambalajul si asa vor stii ca ce ai tu e omologat, desi nu cred ca va fi cazul.

Inafara de becuri, mare atentie cu farurile, daca ai faruri cu lupa poti sa ai probleme cu lupa, sa fie "arsa" exfoliata aceea vopsea care reflecta lumina, si in felul acesta chiar si cu becurile de mai sus vei avea o lumina slaba.
Alta varianta sunt farurile prost reglate, daca nu le-ai reglat niciodata, iti recomand sa o faci, asa anulezi o posibila cauza a luminilor slabe.