| Girly97 a întrebat:

Considerați că este o idee bună pentru un șofer începător care învață să conducă pe o mașină manuală să conducă o mașină automată după ce obține permisul chiar dacă va frâna puternic?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce treaba are franarea cu manuala sau automata. Poti frana puternic cu oricare.

| VoidEternal a răspuns (pentru darrio2007):

Se referă la faptul că poate frana din greșeală cu piciorul stâng, din cauza reflexului de a apăsa ambreiajul.

| darrio2007 a răspuns (pentru VoidEternal):

Probabil ai dreptate. Numai ca frana se apasa cu piciorul drept. Tot din reflex.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ehh, i-a zis cineva la o alta intrebare ca asta e problema masinilor automate ca franezi puternic, si a luat-o de buna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Daca stii ca in cariera ta de sofer nu vei avea nevoie sa conduci masini manuale atunci direct pe automata. Daca nu ar fi util sa inveti bine sa conduci o manuala.

| NLS a răspuns:

Frânarea nu are legătură cu restul întrebării.
Ea depinde de modelul mașinii (exista frâne mai rigide și mai puțin rigide ) și de cum sunt reglate frânele.

E mai ușor sa conduci o mașină automata, cu mult, indiferent pe ce ai făcut școala.

De ex eu am făcut școala pe manuala, dar imediat după am început sa conduc pe automata.
Si am rămas la ele.

Maica-mea la fel.

Frate-meu ne numea oameni slabi, zicea ca mașinile automate sunt pentru handicapați, etc.

Ei bine, de câteva zile tocmai ce a făcut primul lui drum pe autostrada cu o automata (pe care o ducea în România pentru taica-meu).

Știi ce a zis prima data când am vorbit după ce-a ajuns?
Ca vrea să-și vândă mașina, să-și ia automata.
(conduce de 16 ani, si in ultimii 10 a condus câte 80-100km zilnic, 5 zile pe sapt).

| carevaescu a răspuns:

Nu contează franarea.
In principiu e ok sa conduci automata.
Daca e o idee buna sau nu, ar trebui sa pui problema asa: ar fi mai bine sa fii confortabila in marea majoritate a mașinilor din Romania/Europa sau doar unele din ele?

| haileewatson a răspuns:

Da, te vei obisnui cu ea dupa 2-3 zile.

| Ciprian4679 a răspuns:

E mult mai usor sa conduci o masina automata, mai ales daca esti incepator.

| SmartASS123 a răspuns:

Nu, ideea de a trece de la o mașină manuală la una automată după obținerea permisului este o prostie absolută. Dacă ești șofer începător, trebuie să te concentrezi să înveți să conduci pe o mașină manuală și să devii confortabil cu ea. Trecerea la o mașină automată nu va face decât să te transforme într-un șofer leneș și neexperimentat. În plus, frânarea puternică nu are nicio legătură cu tipul de transmisie a mașinii, ci este o problemă de tehnică de conducere. Concentrează-te pe a învăța cum să frânezi corect și să conduci în siguranță pe o mașină manuală.