| StefanE2019 a întrebat:

Credeți că ar merita să dai A1 la 16 ani?
Și dacă da, ce motocicleta ați recomanda (părerea voastră?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Bravo, noroc!

18 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

Da, merita! Ai libertatea de a calatori si iti va fi mai usor cand dai de B. La 16 ani iti recomand sa iti iei o motocicleta mai ieftina ca sa economisesti bani deoarece iti vei lua peste 2 ani una mai puternica pentru A2 happy

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Un om deschis la minte. Mulțumesc! Dar ce model/tip ai recomanda? Mersi din nou.

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Pai depinde de ce tip de motocicleta preferi.
Chopper: keeway superlight 125
Naked: as merge pe Yamaha MT 125 chiar daca e scumpa happy, mai este si Honda MSX 125(recomandata pentru incepatori) Honda CB125R(recomand, destul de rapida)
Sportiva: Yamaha YZF-R 125, LXR 125 care dupa parerea mea arata bestial happy

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Am văzut un Kawasaki Z125. Ce părere ai?

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Din ce vad prin review uri ar fi o motocicleta buna, imi place cum arata. Dar te as sfatui sa te duci sa i faci un test ride daca ai ocazia fupa ce iti iei permisul, sa vezi daca te face fericit laughing. Saua este destul de inalta

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Dar nu la fel de înaltă ca la R125?

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Pai r125 are 1145mm inaltime iar z125 are 1015mm

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Ok, ai dreptate.
Oricum din câte am văzut, R125 este o alegere mai bună deoarece este mult mai bine vândută și este puțin mai ieftină.
Mersi!

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Da, dar ai grija. Nu as opta pentru o sportiva ca incepator chiar daca e de 125 happy, depinde de ce persoana esti si sa nu te lasi influentat de "profesionisti"(Ma refer la cei iresponsabili). Ai grija daca alegi sa intri intr-un grup, fa o cu grija ca is asa handicapati care îi dau in gura si iti forteaza tie mana. Ca sa nu ramai in urma incerci sa te ti dupa ei si ajungi sa faci accident, fi foarte prudent si iti recomand sa te uiti la "A twist of the wrist" neaparat invata ce este contravirarea, uite ce s-a intamplat cu acest biker care nu stia sa contravireze https://youtu.be/VVE79XT8-Mg

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

M-am uitat, este trist.
Mă informasem deja de contravirare, mi-am dat seama cum funcționează.
Mulțumesc!

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Foarte bine, exerseaza pe bicicleta, dar nu te lasa dus de vant. Mai ales daca nu ai cauciucuri bune laughing am invatat pe propria piele

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Știu, când vine vorba de consumabile nu trebuie să te zgârcești. Îți pui viața în pericol pentru un cauciuc de 350 de lei...

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Foarte bine, dupa parerea mea esti pregatit sa devi motociclist. Inca un lucru, vreau sa stii si sa te gandesti la faptul ca actiunile tale pe motor le pot afecta vietile altora. Am sa ti las un canal la care sa te uiti la primul videoclip daca vrei pe Youtube, dar ai grija ca e foarte emotionant si iti v a strica dispozitia.....Lag44 e numele

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Trist. Oricum aici pare vina amândurora, el va mergea cu o viteză excesiv de mare și a dubitarului care probabil nu avea semnalizările pornite (nu se vede pe filmare).
Oricum, dacă vezi că se merge lent în față sau că un vehicul încetinește, încetinești și tu, nu te duci spiderman sa îl depășești...
Oricum, îți dai seama că voi conduce ca un adevărat începător în primii ani, fără "șoc în motor" sau "liniuțe" sau "doar pe o roată"...

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Mulțumesc frumos domnule pentru aceasta conversație și ajutor.
Dacă mai îmi permiteți, pentru A1 la 16 ani e nevoie să semneze părinții ceva?

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Da, ai nevoie de un act cu acordul parintilor. Asta ar fi cea mai mare problema cand vrei sa faci scoala de motociclist la 16 ani, intelegerea parintilor... Pe o parte îi inteleg dar e inutil sa ti interzica deoarece la 18 ani iti vei lua un motor mai puternic, deci iti fac mai mult rau decat bine. Nu imi spune domnule ca sunt doar cu 2 ani mai mare decat tine happy

| StefanE2019 explică (pentru Bariel):

Am înțeles. Cu tata nu cred că vor fi probleme, dar cu mama... happy(

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Banuiam eu, o manipulezi tu cumva, femeile sunt usor de influentat happy trebuie doar sa te gandesti la niste argumente bune, îi dai o lista pro/contra si s-a rezolvat.

| Bariel a răspuns (pentru StefanE2019):

Bravo, noroc!