| romaniaTEiubesc a întrebat:

Credeti ca o masina cu capacitatea cilidrica de 1000 cc ar putea urca pe transfagarasan sau pe transalpina? de exemplu cu un matiz sau un nissan micra k11 as putea urca sau raman la cu el in drum?

Răspuns Câştigător
| emoboy a răspuns:

Pe Transalpina erau zone unde urcam si in treapta I (fiindca nu aveam avant suficient s-o fac in treapta a II-a, prinsesem o pitipoanca in fata careia ii era frica sa ia curbele si ne tinea doar in frane la o viteza comparabila cu cea a melcului)
Motor Renault 1.6 16v 105 cp (s-a descurcat fara probleme)
Ce e drept, eram 4 insi in masina + bagaje.

Exista motoare de 1000 care dezvolta si 100 cp (vezi Eco Bust), dar urci si cu mult mai putin de atat. Cine a proiectat motorul a proiectat si masina, masina nu e doar asamblata aleatoriu de niste mecanici fara facultate ci proiectata cap-coada de o echipa de zeci de ingineri.

9 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

laughingCum sa nu poata sa urce? Bine ca daca nu este ingrijit si nu functioneaza in parametri poate vei avea probleme daca vei fi cu prieteni si cateva bagaje. Oricum traficul(cand am fost eu)este infernal.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am "facut" Transfagarasanul cu un Trabant de 600 cmc, cu motor in doi timpi. Urca greu, ma mai opream sa se raceasca (avea racire cu aer) si sa admir peisajul, dar...l-am facut cap-coada fara nici cea mai mica problema tehnica.

| ombladon a răspuns:

Poti sa-l urci, dar nu cu a 4, trebuie sa il urci cu o viteza inferioara...

| ombladon a răspuns (pentru emoboy):

Pai daca e sa o luam asa, sunt motoare de 1000cc care au 190Cp (BMW S1000RR),doar ca acolo este alta treaba...

| emoboy a răspuns (pentru ombladon):

Pe Transalpina erau zone unde urcam si in treapta I (fiindca nu aveam avant suficient s-o fac in treapta a II-a, prinsesem o pitipoanca in fata careia ii era frica sa ia curbele si ne tinea doar in frane la o viteza comparabila cu cea a melcului)
Motor Renault 1.6 16v 105 cp (s-a descurcat fara probleme)
Ce e drept, eram 4 insi in masina + bagaje.

Exista motoare de 1000 care dezvolta si 100 cp (vezi Eco Bust), dar urci si cu mult mai putin de atat. Cine a proiectat motorul a proiectat si masina, masina nu e doar asamblata aleatoriu de niste mecanici fara facultate ci proiectata cap-coada de o echipa de zeci de ingineri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca poti urca, motoarele alea sunt puse cu cap totusi, este calculat un raport intre puterea motorului si caroserie si greutatea masnii, nu e chiar trantit acolo asa dupa ureche.

| Braunion a răspuns:

Normal ca urca.

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Da urca dar uneori o mai lais sa nu se incalzeasca tare motoru : funda plz

| cosmincuriosu97 a răspuns:

Da,urca,dar greu

| LDEGM2100 a răspuns:

Am fost cu tatal meu cu o dacie 1300 fara nici o problema tehnica. sigur urci cu matizu sau cu micra