| aimullah123 a întrebat:

Cum alegi uleiul de motor potrivit pentru masina ta?

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi in manualul masinii ori intr-un program de service (Autodata/ Alldata/ WOW, Elsa, etc) ce vascozitati si ce aprobari trebuie sa aiba uleiul, apoi alegi o firma ok.
Eu de exemplu trebuie sa bag ulei Dexos2/GM-LL-025. Se gaseste/se foloseste pe vascozitati de 5W30, 0W30 si 0W40.
Prima "recomandare" este uleiul original GM, care e cel mai prost, cred. Dupa 4000km merge greu si galagios motorul.
Motul ar fi cel mai laudat, si se gaseste cu aceasta aprobare Dexos2. Castrol se gaseste si el dexos2, dar din experienta stiu ca nu prea se "pupa" decat cu masinile din grupul VAG, pe restul marcilor cam dispare din motor, si merge ca naiba.
Mobil este o marca ieftina si buna, mai buna decat uleiurile GM sau Ford Formula, dar nu e in topul celor mai bune uleiuri.
Ravenol e o alta marca recomandata, eu din asta mi-am luat, sa vad cum e.
Cine vrea un ulei bun, baga de la Liqui Moly in sus, eventual Polytron. Dar daca cumperi un ulei scump din Romania, s-ar putea sa iesi mai prost decat cu cele mai ieftine uleiuri de pe piata, pentru ca numele mari (Castrol, Motul s. a.) sunt adesea contrafacute, mai ales in zonele sarace (Romanica, Moldova, Bulgaria).
De lucrurile astea tii cont, cand alegi un ulei.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Manualul masinii sa vezi ce ulei are nevoie motorul - ravenol incepe sa aiba reputatie buna in Romania. Poate sa fie propaganda pentru distributia produsului in cantitati mari, am mers pe mobil1 si castrol.

| darrio2007 a răspuns:

Citind in cartea tehnică a masinii.

| Digikey a răspuns:

Citind recomandarile fabricantului.

| aimullah123 explică:

Ps: ma refer la uleiul de motor