| ordinar a întrebat:

Cum functioneaza o masina care are in dotare Adaptive cruise control si are cutia de viteze manuala?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cum sa functioneze normal ca orice masina.Cruise control aia e doar daca iesi undeva la drum lung nu mai stai tu cu picioru pe acceleratie aia e tot, in rest nu face nimic masina.La viteze manual sincer nu stiu dar probabil daca apesi ambreaju iese din cruise, la cele automate o face cand apesi frina, alea neavind pedala de ambreaj.Sau vrei sa stii cum faci sa pui cruise control? Pai rulezi cu masina pana la o viteza dorita, apoi unde la una din manete, depinde ce model este sau ce brand, are un buton si apesi acel buton dupa care iei picioru de pe acceleratie si aia e tot. Daca doresti sa reduci sau sa cresti viteza tot acolo are buton plus sau minus si apesi acolo si viteza creste sau se reduce.Asta faci cand esti singur si nu ai masina prea aproape in fata ta.Cind ai masina aproape atunci trebuie sa iesi din modul ala cruise, asta apasind frina la automate, la astea cu schimbator nu stiu probabil apesi ambreaju, apoi frana nu stiu, dar poti sa incerci daca ai.In oras nu prea poti folosi cai trafic si nu merita.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe autostrada e genial, nu mai ai treba cu frana si acceleratia. In rest te uiti la el.