| Antonies a întrebat:

Cum ma asigur ca iau o masina buna la mana a doua? La km nu m.as uita ca se pot da inapoi si nu ma asigura cu nimic. Vreau cat mai multe raspunsuri

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O duci la fabricant sa-i faca o inspectie completa. Iti va zice daca km sant reali sau nu si orice belea are. Cel mai fiabil e sa cumperi de la englezi sant cinstiti si au masini ieftine

| venividivici2017 a răspuns (pentru mgtow):

Haha,omule ma faci sa rad.Treaba cu englezii si cu oamenii cinstiti.Am cumparat masini de la englezi, dar realitatea este diferita fata de ceea ce spui.Masinile sunt foarte proaste si cu o mie de probleme.Sunt niste oameni foarte dezorganizati care nu pun pret pe lucruri materiale.Cand vine vorba de masini, potinsa iti iei teapa imediat.Reviziile nu sunt facute, probleme cu motorul la multe, baterie, curatenie in masini.Am cumparat de la ei masina cu 2000 si am mai bagat inca 1500 lire in ea.Nu recomand la nimeni sa cumpere masina de la englezi!

| suntserios a răspuns (pentru venividivici2017):

Lasa l, a ajuns si el in Anglia si crede ca a descoperit absolutul.

| goguPatent a răspuns (pentru mgtow):

Logic ca au masini ieftine, ca sunt cu volanu pe partea gresita si intretinute ca dracu.

| mgtow a răspuns (pentru goguPatent):

Eu am cumparat un A5 1.8 tfsi 170 cp an 2013 cu 84000 km - de langa periferia Londrei. Avea reviziile facute la Audi, itp recent filtre si ulei schimbate cauciucuri noi noute continental si pastile de frana noi. 1400km pana la mine acasa in Spania a mers brici si acum e perfecta. E adevarat ca are mici zgarieturi pe capota si in spate nu e asa rau dar o vopsesc in vara. Englezii au grija la mecanica nu-i bai dar caroseria uneori vine cu zgarieturi minore atat.

| mgtow a răspuns (pentru venividivici2017):

Ghinionul tau dar eu sant multumit de masina si nu are probleme, reviziile vin cu stampila oficiala de la audi mam asigurat (aia de la audi uk au confirmat ce revizii a avut si sant alea de pe actele masinii) deci te inseli ca sant rele masinile lor. Trebuia sa te asiguri inainte sa cumperi masina ca e in regula doar o puteai duce la un mecanic acolo sa o vada. Iar tu seriosule intoarcete in Olanda sa inveti sa fi om

| venividivici2017 a răspuns (pentru mgtow):

Poate in cazul masinilor dupa 2012 masinile arata altfel.Am luat masina si de la privat si de la car dealer.De la car dealer,dupa ce i-am sunat ca aveam niste fire taiate in usa, usa ramanea in permanenta deschisa, mi-au inchis telefonul in nas.Iar ca sa stii, aici se face MOT, un fel de ITP.Acesta se face anual,indiferent de cum arata masina,tot gasesc ceva sa te pice, mai ales daca vad ca esti strain.Ii cunosc foarte bine pe acesti lazy junky alcoolisti, le stiu fiecare trasatura, cand sa te perie, cand nu.

| goguPatent a răspuns (pentru mgtow):

Cu o floare nu se face primavara.
Si ce dracu sunt alea pastile de frana?

Daca tu la placutele de frana le zici pastile, atunci ne indoim amarnic de cunostintele tale auto.

Si in continuare, de ce sa iti iei masina cu volan pe stanga? Nu are nicio logica, sa te chinui toata ziua la depasiri

| mgtow a răspuns (pentru goguPatent):

Iar tu fiind roman care stii sa faci de toate nu esti bun de nimic de aia Romania merge ca pl

suntserios
| suntserios a răspuns:

O duci la o verificare la reprezentanta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Sau verifici frumos VIN-ul online.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si verificand vin ul online o sa afle daca motorul e praf, daca e plina de rugina si daca nu e plina de erori in bord?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

VIN + carte de service. Zice ca nu are carte de service, alta. Nici nu te uiti. Plus ca verificind VIN-ul vezi ce interventii majore a suferit. Nu de alta, dar daca e adusa de afara, nemtii nu fac reparatiile la service-uri pirat aflate in curtea lui Costel.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nemtii nu, samsarii romani care le aduc pocnite pe platforma da

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Lol, corect. Dar ar trebui sa apara si dauna aia totala sau partiala pe VIN. Astea pocnite... casti ochii mari si se vede. Vopsea, alte detalii. Bine, daca vrei masina de 500 EUR... asta primesti, o epava indreptata si vopsita.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oricum omul nu a zis ca ia masina din Germania asa ca...

| OldSoul a răspuns:

Daca nu esti cunoscator in ale mecanicii, crede-ma, este greu.
Chiar daca-ti spunem noi, fii atent la aia, sau la cealalta tot nu vei stii exact cum sa o verifici, si aici fie o sa ignori o problema fie o sa te sperii si o sa fugi de o masina care poate fi chiar buna.

Recomandarea mea e sa iei un cunoscator/mecanic cu tine sa verifice masina, pentru 100 de lei, daca are o Duminca libera, cred ca te ajuta.

Si o alta idee ar fi sa mai testezi cateva masini din modelul care te intereseaza, dar care sunt cu pretul ridicat, asa iti vei face o idee despre felul in care trebuie sa se comporte o masina buna.
Acum desigur, dupa cum am spus si mai sus, necunoscator fiind tot nu vei putea stii sigur ca e buna sau nu, dar si asa, necunoscator daca ai macar o idee facuta, iti dai si tu seama acolo unde e diferenta mare intre cele doua, de exemplu la stabilitate, la franare, la suspensie, la putere.