| bikesports2 a întrebat:

Cum pornești prima dată o masina manuală ca și începător? Funda. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ca sa o pornesti de pe loc: apesi ambreiajul pana la capat, pui in viteza 1, dai usor drumul la ambreiaj si cand simti ca motorul isi pierde din turatie apesi usor acceleratia. Este esential sa determini cum sa eliberezi ambreiajul si cat sa apesi acceleratia, ceea ce se face prin practica si e diferit de la o masina la alta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prima oara pornesti masina doar in prezenta instructorului de la scoala de soferi, care are comanda dubla si poate sa o controleze masina.
Iti va explica el ce si cum trebuie sa faci, ca sa sincronizezi pedala ambrejului cu schimbatorul de viteza, fara sa le strici.

| sierra1 a răspuns:

Când faci scoala de șoferi iți ARATĂ instructorul PRACTIC cum de face nu prin mesaje

| flixbuster a răspuns:

Bagi cheia in contact si o invarti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi furi mașina lui taicatu?laughing)