| Neimp a întrebat:

Cum se calculează consumul unei mașini pe benzină? Dar pe motorină? Există vreo formulă sau ceva de genu? Nu știu, ceva în funcție de capacitatea cilindrică a motorului sau caii putere?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nicio formula. Depinde de multi factori. De la motor la cutie pana la greutatea masinii, cauciucuri, stilul de sofat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumul la autoturisme se masoara in cantitatea de combustibil consumata in 100 de km parcursi.
Nu conteaza tipul motorului, cu atat mai putin capacitatea cilindrica, ori puterea.
Formula de calcul e asta:
[cantitatea de combustibil] : [numarul de km parcursi] = consumul pe 1 km.
Inmultesti rezultatul cu 100, si ai consumul la 100km.
Exemplu: faci 246km dupa ce ai alimentat 14 litri de motorina.
14:246= 0.059 litri motorina pentru fiecare km
0.059 x 100 = 5.9 litri consum, pentru 100 de km.

| OldSoul a răspuns:

Singura modalitate cat de cat corecta, e de la pompa la pompa.
Mai exact, notezi nr de km pe care-l ai in momentul respectiv, apoi ii faci plinul, mergi cu masina cat mai mult (ideal, pana ajungi pe rosu) apoi mergi si ii faci plinul iar, calculezi diferenta de km, si combustibulul consumat, si faci consumul.
In rest, consumul difera de la masina la masina, pot sa fie si doua masini identice, si sa aiba un consum diferit.

| xerxes1 a răspuns:

Depinde si de greutatea piciorului.

| George_Mageanu_1982 a răspuns:

Se calculeaza in felul urmator in functie de cat la suta consuma masina consumul gasesti in cartea masinii sa zicem 7% inseamna 7 litrii la suta de km apoij calculezi traseul cati km ai de parcurs pana la destinatia unde vrei sa ajungi ex ai de parcurs 235 km inmultesti 7x235 km de impartit la o suta
Egal 16.45 litrii