| anonim_4396 a întrebat:

Cum se execută corect virajul la stânga? Prin ocolirea centrului imaginar al intersecției sau prin stânga centrului imaginar al intersecției? Pe mine instructorul m-a învățat prin ocolirea centrului

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pe mine instructorul m-a învățat prin ocolirea centrului"

ascultă-l știe ce zice, d-aia faci școală cu el

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In general, prin ocolirea centrului.
Dar in situatia in care esti fata in fata cu un autoturism care vireaza tot spre stanga (deci spre dreapta ta), atunci taiati amandoi virajul, ca sa nu va intersectati.
Nu stiu exact daca sau cum este notata treaba asta in legislatie, dar o stiu de la o cunostinta instructor, si am aplicat-o cu succes de multe ori.
Deci, in general ocolesti centrul intersectiei cand faci stanga. Ai grija si la incadrarea in banda cand te pregatesti sa virezi stanga, si opresti la stop/cedeaza. Multi "soferi" au obiceiul de a ocupa mijlocul drumului (deci blocheaza si contrasensul), cand ajung la un stop, cu intentia de a face stanga. Iar cand din dreapta ii vine subsemnatul, care face stanga pe langa el, se pune cu botul spre el si incepe sa se umfle in pene, se vede nevoit sa dea inapoi. Cand are si masina in spate, e priceless.

| Vvistula a răspuns:

Prin ocolirea centrului imaginar al intersecției

| Stropdeploaie a răspuns:

Prin ocolire! NU Te bagi ca boul prin stanga! Cum fac toti puturosii!