| gazaru a întrebat:

Cum se face încadrarea pe benzi când un drum cu 3 benzi devine unul cu 2 benzi sau invers?
Sau unul cu 2 devine un drum cu o singura banda...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Semnalizare si asigurare ca la regulament si schimbi banda. Ce este asa de greu?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca un drum trece de la trei la doua benzi, cei care se afla pe banda care "se termina" trebuie sa treaca pe banda alaturata, dupa ce a acordat proritate celor care vin pe banda respectiva.
De regula se termina banda exterioara (din dreapta), dar sunt si cazuri cand se termina banda interioara (din stanga). Am intalnit asemenea cazuri si in Bucuresti.
La fel se procedeaza si la drumul cu doua benzi pe sens.

| Liviu a răspuns:

Imposibil sa nu fie marcaje care sa nu te indrume.Ori indicator care iti spune care ce si cum, ori puse marcaje pe strada.In caz ca nu e nici una, nici alta, sau omiti sa le vezi, sau cine stie.De regula in 90% din cazuri e asa.
Banda din mijloc e de cele mai multe ori, ori inainte / stanga / dreapta.
Banda din stanga, e obligatoriu la stanga de cele mai multe ori.
Banda din dreapta poate fi inainte sau la dreapta, dar de cele mai multe ori e la dreapta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Daca sunt trei benzi, conform regulamentului rutier, nu poti vira nici la dreapta, nici la stanga de pe banda din mijloc.
Daca sunt doua benzi, de pe banda din stanga poti vira la stanga sau merge inainte, daca intersectia are drum si spre dreapta. Altfel banda din stanga este la staga si banda din dreapta este inainte.
La fel este si cu banda din dreapta, cu exceptia ca banda din stanga este inainte si cea din dreapta este spre dreapta daca nu este drum spre stanga.

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu spune nimic de virat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Vezi ca Liviu spune. Raspunsul cu viratul se adresa lui.

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pentru tine era. Intrebarea lui gazaru spune doar de schimbat banda, nu de virat.

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze, acum am citit mai atent raspunsul lui.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Lui gazaru i-am raspuns mai sus.
Dar nu am voie sa-mi spun parerea despre parerile altor useri?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Ok.

| aneliram a răspuns:

Vezi marcaje, drumul este marcat.

| Ionut_Tuturlac_2000 a răspuns:

Depinde pe care banda esti daca esti pe 3 te uiti in oglinda dreapta si semnalizezi daca esti pe 2 la fel daca esti pe banda 1 te uiti ino glinda stânga si te asiguri si daca e liber te bagi